Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), prin directorul general Paul Anghel, a propus marţi, în Comisia economică din Senat, mai multe amendamente la propunerea legislativă privind sancţionarea dublului standard.
ANPC a propus amendarea articolului 2 al propunerii legislative privind sancţionarea dublului standard de calitate a produselor şi serviciilor pentru consumator, conform căruia prevederile acesteia ”se aplică tuturor persoanelor fizice şi juridice care desfăşoară relaţii comerciale cu produse de larg consum, produse agroalimentare, carburanţi, servicii de telefonie şi internet, servicii financiare, servicii turistice, indiferent de forma de comerţ”, astfel că ”persoane fizice” va fi înlocuit cu „ persoane fizice autorizate”, iar după „ produse agroalimentare” au fost introduse şi „produsele nealimentare”.
Un alt amendament ANPC se referă la eliminarea răspunderii civile sau penale în cazul comercializării produselor şi serviciilor cu standarde duble de calitate, fiind menţinută doar răspunderea contravenţională.
Articolul 4 al propunerii legislative, în varianta iniţiatorului, are următorul conţinut: ”Comercializarea produselor şi serviciilor pentru consumatori cu standarde duble de calitate constituie o practică înşelătoare şi atrage răspunderea civilă, contravenţională sau penală după caz”
La propunerea ANPC, expresia „şi atrage răspunderea civilă, contravenţională sau penală după caz” va fi înlocuită cu formularea ”şi atrage răspunderea contravenţională”.
Directorul general al ANPC Paul Anghel a explicat pentru News.ro că această modificare a fost propusă întrucât în competenţa ANPC intră strict contravenţiile, nu şi infracţiunille, dar şi pentru conformarea cu recomandările Consiliului Legislativ, care a consemnat că propunerea legislativă nu reglementează faptele care constituie infracţiuni.
O altă modificare propusă de ANPC a vizat articolul conform căruia ”comercializarea produselor şi serviciilor pentru consumatori falsificate supuse dublului standard se pedepseşte cu amendă de maxim 4% din cifra de afaceri în caz de abatere repetată se poate suspenda autorizaţia de funcţionare a comerciantului pebtru o perioadă de şase luni”.
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului a solicitat înlocuirea expresiei „falsificate supuse dublului standard” cu expresia „la care s-a constatat existenţa dublului standard”. De asemenea, a menţionat că în cazul serviciilor financiare nu există cifră de afaceri la care să se aplice amenda.
Pentru alineatul 2 al articolului 5, care în forma iniţiatorilor prevede că ”produsele prevăzute la alineatul 1 se vor confisca şi se vor retrage de la vânzare” ANPC propune două variante.
„În cazul produselor şi al serviciilor prevăzute la alin.(1) la care s-a constatat existenţa dublului standard se va dispune oprirea definitivă de la comercializare a produselor sau oprirea temporară a prestării serviciului până la intrarea în legalitate”, este una dintre variante.
O alta este cea potrivit căreia: „În cazul produselor şi al serviciilor prevăzute la alin.(1) la care s-a constatat existenţa dublului standard se aplică prevederile Legii nr.363/2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comercianţilor în relaţia cu consumatorii şi armonizarea reglementărilor cu legislaţia europeană privind protecţia consumatorilor”.
Conform articolului 6 al propunerii legislative, constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor vor fi făcute de către personalul împuternicit de ANPC sau după caz de ANSVSA.
Alineatul 2 al aceluiaşi articol prevede că ANPC ”va recolta probe în vederea efectuării analizelor de laborator pentru produsele susceptibile de dublu standard”.
În cazul acestui alineat Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor a precizat că nu deţine, în prezent, structura de laboratoare, aparatură, personal calificat şi bugetul pentru a putea pune în aplicare prevederile.
Paul Anghel a explicat însă că, până la crearea unei structuri proprii şi pînă la reacreditarea si reautorizarea laboratoarelor LAREX, ANPC va face activităţi de control, va face şi prelevări de probe, iar analizele vor fi făcute la alte laboratoare acredotate din România..
La Comisia economică din Senat, reprezentantul ANPC a subliniat că, ”pentru a putea concluziona că la un produs /serviciu s-a constatat existenţa dublului standard, este absolut necesară analizarea în paralel a produselor/serviciilor de referinţă faţă de care se presupune existenta dublului standard”.
Altă recomandare a ANPC a fost ca, înainte de aprobarea propunerii legislative, să fie făcută notificare la nivelul Comisiei Europene.
Amendamentele au fost însuşite de către senatorii din Comisia economică.
”În acelaşi timp, vă informăm că în prezent există propunerea de Directivă de modificare a Directivei 93/13/CEE de indicare a preţului, a Directivei 98/6/CE privind clauze abuzive ȋn contracte, a Directivei 200529/CE privind practicile comerciale incorecte şi a Directivei 201183/UE privind drepturile consumatorilor, ȋn ceea ce priveşte o mai bună asigurare a respectării normelor UE de protecţie a consumatorilor şi modernizarea acestor norme (denumită propunerea de Directiva Omnibus), care conţine prevederi referitoare la sancţionarea dublului standard de calitate a produselor şi serviciilor pentru consumatori. După publicarea în Jurnalul Oficial, Statele Membre vor avea la dispoziţie doi ani pentru transpunerea acesteia în legislaţia naţională”, a precizat ANPC în documentul depus la Comisia economică din Senat, informează news.ro
Vezi și
Asemănarea dintre Gheorghe Dincă și monstrul care a omorât-o pe fetița de 11 ani: Unde au lucrat
Vești uriașe! Ce se întâmplă cu pensia anticipată
Scenariu cutremurător! ‘Pentru asta a fost executat politic Dragnea’/’Un act de trădare națională a președintelui și premierului’
Mare atenție! ANPC propune mai multe amendamente
Autor: Dumitrașcu Nicoleta
Publicat: 24-09-2019 19:47
Trending

23 marPolitica
Diana Șoșoacă, audiată în ședință secretă. După ce susținuse că sunt doar zvonuri, șefa SOS ajunge în fața Parlamentului European

23 marEntertainment
Clinica de lux deținută de Oana Zăvoranu, demolată de executori. Afacerea îngropată în datorii a ajuns la final de drum

23 marActual
Ora de vară 2026. Se schimbă ceasul la final de martie, noaptea va fi mai scurtă cu 60 de minute

23 marEconomie
Stare de criză pe piața țițeiului din România. Autoritățile revin cu OUG, anunțul de la Guvern

08:21Social
ANL cu noi modificări. Legea ar putea să se schimbe în favoarea tinerilor, vor putea obține mai ușor locuințe sociale
Articole Similare

23 marEconomie
Stare de criză pe piața țițeiului din România. Autoritățile revin cu OUG, anunțul de la Guvern

22 marEconomie
Banii cash, sub plafon impus de UE. O nouă limită va intra în vigoare de la 1 iulie 2027

20 marEconomie
Bugetul anului 2026, adoptat, după lungi dezbateri. Partidele aflate la guvernare au ajuns la un consens

20 marEconomie
Banii de la stat pe care mulți români nu știu că îi pot încasa. Află unde trebuie să verifici dacă ești printre beneficiari, este dreptul tău

18 marEconomie



