Mare atenție! Klaus Iohannis cere Guvernului să vină cu soluții pentru legea care a permis eliberarea din penitenciare

Autor: Dumitrașcu Nicoleta

Publicat: 16-01-2019 12:15

Actualizat: 16-01-2019 12:04

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Preşedintele Klaus Iohannis cere Guvernului să vină urgent cu soluţii la legea care a permis eliberarea din penitenciare a unor deţinuţi 


„Spun clar şi răspicat, siguranţa cetăţeanului român nu este negociabilă. Trebuie să tragem câteva concluzii, rapid, şi să venim cu măsuri care permit omului de rând să stea liniştit acasă şi să nu se teamă că un delicvent vine peste el”
, a spus preşedintele. El a precizat că a observat tot felul de poziţii, şi de la guvernanţi, de la majoritatea parlamentară şi Opoziţie.

„Toate arată că se caută vinovaţi. Nu aceasta este soluţia, nu a rezolvat niciodată vreo problemă. Solicit Guvernului României să facă, într-un timp scurt, o analiză profundă şi să vină cu soluţii. Aceste soluţii trebuie să vină de la Guvern, de la Ministerul de Justiţie, se poate intra în procedură foarte urgent, în Parlament. Se poate corecta legislaţia. Singurul lucru care nu este acceptabil este ca lumea să vină să caute vinovaţi, în loc de soluţii”, a mai spus preşedintele Klaus Iohannis.


Premierul Viorica Dăncilă va avea, miercuri, o întâlnire cu ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, pe tema efectelor legii recursului compesatoriu, care a dus la eliberarea din penitenciare a unor deţinuţi, înainte de termen, şi care au făcut noi infracţiuni, informează
libertatea.ro

Vezi și

EXCLUSIV Lovitură devastatoare pentru Klaus Iohannis, în războiul cu Olguța Vasilescu! Scenariul care îl ‘dărâmă’ pe șeful statului

Atenție! Se majorează numărul persoanelor care beneficiază de acest tip de ajutor din partea statului

EXCLUSIV Dedesubturile crimei de la Mediaș! Răfuială între ‘pui de interlopi’

 

 
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri