Medicul Virgil Musta, seful sectiei de Boli Infectioase de la Spitalul Victor Babes din Timisoara, susține că România este într-o situație critică.
"Suntem intr-o situatie dificila. Pandemia este in continuare in crestere, spitalele sunt coplesite, suntem la refuz. Este o situatie dificila pentru comunitate si lumea nu intelege acest lucru, ca viitorii pacienti nu mai au unde sa se interneze. Iar aici este vorba despre diferenta intre viata si moarte. Cand ai sansa sa te internezi inseamna ca ai o sansa. Daca nu, foarte probabil ca nu vei supravietui. Sunt foarte puternice curentele care militeaza pentru nepurtarea mastii, pentru ideea ca aceasta pandemie este o banala boala sau ca nu exista. Aceste curente au dus la un stil de gandire in comunitate care face foarte rau oamenilor, foarte multor familii si creeaza tragedii in aceste familii", a declarat medicul intr-o interventie telefonica la Digi24.
Citește și:
Mare atenție! Riscați să rămânți fără acest tip de pensie
Veste bună pentru mii de români! Veți beneficia de noi condiții de muncă
Curtea de Conturi intervine în scandalul momentului și trimite dosarul la DNA. Raed Arafat, Cornelia Nagy și generalul Dan Paul Iamandi sunt menționați