Joi, ministrul de Interne, Lucian Bode, a explicat de ce s-a opus proiectului de Memorandum al Ministerului Muncii, privind includerea pensiilor militare în reforma pensiilor asumată prin PNRR.
Bode a precizat că trebuie o discuție mai amplă pe această temă și urmează ca, împreună cu Ministerul Apărării Naționale, să trimită un punct de vedere în care să arate diferența dintre pensiile ocupaționale și cele speciale.
Potrivit șefului Internor, există pensionari din Armată și Poliție care încasează, lunar, o pensie de sub 2.000 de lei. În opinia sa, aceste pensii nu pot fi numite speciale.
Lucian Bode a ținut să sublinieze că nu dorește ca în spatele carierei unor militari să se ascundă adevărații beneficiari de pensii speciale.
„Sunt pensionari care au pensii sub 2.000 de lei. Eu nu cred că putem vorbi despre pensii speciale, pensii sub 2.000 de lei. Aceste lucruri le vom clarifica în urma unui grup de lucru pe care îl vom constitui Ministerul Apărării, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Muncii, Ministerul Justiției, pentru polițiștii din penitenciare, respectiv structurile de intelligence ale României, cu toții vom transmite un punct de vedere comun, în care vom arăta care este diferența între pensiile ocupaționale, de serviciu și pensiile speciale”, a afirmat Lucian Bode.
„Categoric, sunt de acord cu reforma sistemului public de pensii. Sunt multe inechități în sistem, dar trebuie să înțelegem că militarii plătesc CAS, CASS, impozit și beneficiază de această prevedere legală, din Legea 223, de media a șase luni de activitate. (...) Nu vreau ca în spatele carierei unor militari care beneficiază de pensie militară să se ascundă cei care într-adevăr au pensii speciale”, a mai spus șeful Internelor.
Ministrul de Interne: Nu vreau ca în spatele unor pensionari militari să se ascundă cei care au pensii speciale. Sunt pensionari care au pensii sub 2.000 de lei
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 14-07-2022 13:52
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

10:48Actual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

09:03Externe
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

09:45Actual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

08:19Actual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

14:01Actual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

14:27Actual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

19:41Social
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

12:24Actual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3

17:18Actual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



