Ministrul învinuit de relația proastă dintre România și SUA. Cine este omul care ar putea părăsi Cabinetul Ciolacu în următoarele zile

Autor: Marius Pitaru

Publicat: 26-03-2025 11:57

Actualizat: 26-03-2025 12:00

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Relațiile reci dintre România şi SUA i se impută şi lui Emil Hurezeanu, actualul ministru de Externe al României. Marcel Ciolacu chiar a spus despre el că "este un diplomat de modă veche".

Problema este că americanii au anunţat oficial că amână intrarea României în Programul Visa Waiver.

Citiţi şi: Casa Albă le strică românilor visul american! Cine se bucura că poate călători liber în SUA trebuie să mai aştepte

Ciolacu vrea o nouă abordare

Premierul României a punctat că este posibil să existe „o nouă abordare” la Ministerul Afacerilor Externe în ce priveşte „un contact mai direct” cu Statele Unite.

"Domnul Hurezeanu este, fără să-l jignesc, un diplomat de modă veche, într-o zonă de diplomație foarte bine adaptată la Europa. Nu este în dinamica diplomației care se impune acum cu SUA. Asta nu înseamnă că domnul Hurezeanu nu este un diplomat de excepție”, l-a caracterizat Ciolacu pe ministrul Afacerilor Externe.

Şi liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, s-a referit la Hurezeanu.

„Eu am un respect deosebit pentru domnul Hurezeanu, dar, în aceaşi timp, cred că în ultima perioadă nu prea a ţinut pasul cu această nouă dinamică a relaţiilor internaţionale. Şi aşa văd că nu prea găsim relaţii cu administraţia Trump, cu Statele Unite”, a spus Csoma.

Cine l-ar putea înlocui pe Hurezeanu la MAE

Reamintim că, în urmă cu o lună, Marcel Ciolacu a spus că ministrul de Externe „va pleca acasă” dacă mai face comentarii despre persoane private, cum au fost cele către Elon Musk, fără a se consulta cu prim-ministrul, deoarece face parte din Guvern.

Liberalii caută deja un înlocuitor pentru Hurezeanu şi se caută un personaj care ar avea contactate cu zona republicană din SUA. Fovoriţi pentru postul de ministru de Externe ar fi Ben Oni Ardelean și Robert Sighiartău.

„România are nevoie de lideri care să înţeleagă lumea în care trăim. De miniştri şi prim-miniştri respectaţi, nu de leneşi. Nu de miniştri care tac şi premieri care se prefac că nu e treaba lor. Aveţi mai mult curaj. Dacă nu puteţi, faceţi un pas înapoi", a postat liderul USR Ionuț Moşteanu.

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri