Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat marţi seară, la postul de televiziune Digi 24, că România se află în graficul asumat în faţa Comisiei Europene în privinţa rezervelor pentru iarna viitoare. De asemenea, acesta a îndemnat românii să încerce să economisească, să stingă un bec sau să regleze caloriferul sau centrala un grad-două mai puţin pe timpul iernii, scrie news.ro
"Suntem în graficul pe care ni l-am asumat către Comisia Europeană şi pe care îl avem pentru siguranţa în aprovizionare. În momentul de faţă, în depozite, avem 41,3 la sută grad de umplere a depozitelor. Prima raportare către Comisia Europeană se face la 1 august, când trebuie să avem 46 la sută. Dacă vă uitaţi, comparativ cu anii trecuţi, suntem aproximativ în acelaşi grafic, chiar suntem cu 200 de milioane metri cubi în plus faţă de rezerva din aceeaşi perioadă a anului trecut.
Vom avea cu certitudine acel minim de 80 la sută, poate mergem spre 90 la sută, acum avem şi avantaje. Avem avantajul noii exploatări care astăzi a fost inaugurată în Marea Neagră. Când am asumat cei 80 la sută grad de umplere nu am luat în calcul, ştiam că vor începe exploatările din Marea Neagră, deci avem un plus de 3 milioane de metri cubi în transport şi evident o parte din ei se vor duce, conform legii, în depozite”, a declarat Virgil Popescu, marţi, la Digi24, după ce a fost întrebat dacă avem rezerve pentru iarna viitoare.
Întrebat dacă românii ar trebui să economisească, ministrul Energiei a declarat că va exista o campanie de conştientizare în acest sens.
"Vrem să scădem dependenţa de gazele ruseşti. Una din metodele pentru a scădea consumul şi indirect dependenţa de importuri este de a economisi. Sigur, noi avem o experienţă, dacă ne uităm în trecut, în anii '80, o experienţă din care nu prea încurajăm consumul. Nu prea este în stilul nostru să încurajăm consumul pentru că am fost privaţi de anumite...
Se pune problema să încercăm să economisim, să încercăm să stingem un bec, dacă nu mai stăm în acea cameră, să încercăm să dăm cu un grad sau două mai puţin caloriferul sau centrala pe perioada de iarnă. Nu ştiu dacă toţi putem face asta, dar putem încerca. O să începem o campanie de eficienţă energetică la nivel naţional pentru a încerca să educăm acest lucru. Va fi o informare pe scară largă ca să înţelegem că din lucruri simple pot rămâne bani în buget şi putem reduce importurile”, a explicat Virgil Popescu, conform news.ro
Ne întoarcem în timp! Virgil Popescu: Să încercăm să economisim, să încercăm să stingem un bec
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

23 iunSport
Rică Răducanu își așteaptă clienții cu masa caldă la Neptun. Fostul portar al echipei Rapid nu s-a ferit să-și spună prețurile în presă

23 iunPolitica
Victor Ponta, din nou premier. Și-a dat demisia după Colectiv, dar acum ar urma să fie propus în funcție

23 iunEconomie
Salariul unui vameș acum, în 2026. Sumele cele mai mari sunt pentru șefii de birou sau de direcție

23 iunEconomie
Renate Weber încasează una dintre cele mai mari pensii din România. Este Avocatul Poporului, chiar și cu mandat finalizat

23 iunHoroscop
Horoscop 23 iunie 2026 - Bani și carieră pentru toate zodiile (2242)

23 iunEconomie
Codul Muncii, modificat. 3 zile în plus de concediu pentru acești angajați

23 iunEconomie
Datorii la stat pe firmă chiar dacă nu ai activitate de 5 ani. ANAF nu ține cont decât dacă lichidezi sau declari inactivă societatea

23 iunEntertainment
Nostalgia 2026. Când are loc festivalul și ce artiști vor urca pe scenă, cât mai costă un bilet

23 iunEntertainment
Băile Felix, încă una dintre cele mai populare destinații pe timp de vară. Cât costă un sejur acum, în 2026

23 iunEconomie
Curs valutar BNR 23 iunie 2026
Articole Similare

23 iunEntertainment
Nouă televiziune în România. Postul TV la care vor avea acces clienții Digi este deținut de familia Micula

23 iunEconomie
Nouă materie pentru elevi. Ce înseamnă GIS și cine o va studia, se publică în Monitorul Oficial

23 iunEconomie
Călin Georgescu, mesaj în timpul negocierilor de la Cotroceni. AUR îl voia în trecut premier pe fostul prezidențiabil

23 iunPolitica
Victor Ponta, din nou premier. Și-a dat demisia după Colectiv, dar acum ar urma să fie propus în funcție

23 iunEconomie



