Reacții extrem de dure din Opoziție după proiectul prin care Uber și Taxify ar putea fi interzise de Guvernul României, urmând ca șoferii care prestează activități de car sharing să poată fi amendați de fiecare dată când sunt prinși în trafic.
"Asa arata un guvern de tampiti
In loc sa reglementeze piata pentru a oferi cat mai multe alternative clientilor, in loc sa ridice standardul in domeniul taximetriei, ei interzic aplicatiile de car-sharing.
Pentru orice incompetent, noile tehnologii sunt o chestie care trebuie interzisa, pentru ca ii sperie. Nu stiu ce sa faca si cum sa se adapteze, asa ca interzic. Romania, anul 2019, guvernata de Dancila", a scris pe Facebook fostul ministru Cristian Ghinea.
Planul guvernului a fost taxat și de europarlamentarul Cristian Preda, care susține că "Ministerul Dezvoltarii a pregatit o ordonanta de urgenta care interzice Uber. Bine ca ne-am lamurit de ce nu se dezvolta tara...".
Citește și:
Banca Transilvania scrie istorie! Lovitură imensă pe piața bancară – De 19 ani nu s-a mai întâmplat asta
Lovitură pentru toți clienții RCS&RDS! Ce se întâmplă în această noapte
Lovitură puternică pentru acești români! Se scumpește de la 1 martie
Opoziția reacționează! Guvernul vrea să interzică Uber și Taxify
Trending

09:56Actual
Cine a moștenit averea lui Mircea Diaconu. Regretatul actor nu a fost niciodată un om sărac

08:29Actual
Scheletul din dulapul lui Mugur Mihăescu. Bătaia l-ar fi împins pe parlamentarul AUR să-și toarne apropiații la Securitate

08:57Economie
Detronarea Băncii Transilvania e oficială. Cine este sperietoarea celei mai valoroase unități bancare din România

18:09Politica
Ultima zi de mandat a lui Ilie Bolojan este astăzi, 27 februarie. Premierul trebuie să plece din funcția de la Ministerul Educației

09:08Externe
Bombardamente și lupte la frontiera dintre Pakistan și Afganistan. De acum, este război deschis, iar ONU a intervenit de urgență

10:16Politica
Nicușor Dan a promulgat legea privind pensiile magistraților după publicarea motivării CCR în Monitorul Oficial

13:18Economie
Prăpăd înregistrat la ONRC după măsurile de austeritate luate de Guvernul Bolojan

08:05Entertainment
Smartphone-ul dispărut din oferta Digi RCS RDS România. Motivul pare să fie de ordin tehnic

12:04Politica
Guvernul amână ordonanța privind reducerea taxelor locale pentru clădiri vechi și persoane cu handicap din lipsă de avize

12:25Economie



