sursa foto:  digi24.ro

Pe ce loc a ajuns Halep acum, după ce a fost eliminată din primul tur la US Open. Suma pe care a pierdut-o

Matematica este mai complicată decât ne-am aștepta când vine vorba de tenis, dar parcă ne vine să credem că ar fi făcută de români. Și asta pentru că deși Simona Halep, favorita numărul 2 a turneului, a ieșit din primul tur de la US Open, va rămâne pe locul 2.

Pliskova, numărul 1 mondial a fost oprită în sferturi de către americanca Coco Vandeweghe, ocupanta poziţiei a 22-a în ierarhia mondială, după o oră şi 37 de minute și astfel a pierdut poziția de lider. De luni, Garbine Muguruza (Spania, 3 WTA) va fi regina tenisului, cu 6030 de puncte, iar Halep o va urma cu 5965 de puncte. Pe 3 va fi Elina Svitolina (Ucraina)  cu 5640 de puncte, iar Pliskova va ocupa locul patru, cu 5520 de puncte.

Vezi și Surpriză uriașă! Cine a cumpărat marca OPEL

EXCLUSIV! Abuz uriaș și un caz revoltător! Cum aplică legea unii dintre cei care ne garantează JUSTIȚIA

Patru americance vor fi prezente în semifinalele US Open: Venus Williams, Coco Vandeweghe, Sloane Stephens și Madison Keys.

Dacă ar fi ajuns în această fază, Simona Halep ar fi încasat un cec în valoare de 920.000 de dolari şi ar fi primit 780 de puncte în clasamentul mondial.