Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a afirmat, joi, că patrulele de Poliție vor fi mai atene în week-end, cu privire la aglomerarea din magazine.
El a spus, joi, pentru AGERPRES, că un ghid de bune practici pentru evitarea aglomerării, realizat împreună cu organizaţiile retailerilor, va fi disponibil pentru magazine.
Stoica a precizat că acest ghid este necesar pentru ca măsurile în vigoare privind limitarea răspândirii SARS-CoV-2 să se implementeze eficient.
„Măsurile sunt obligatorii, depinde acum fiecare cum le implementează sau dacă le implementează şi atunci trebuie să ne asigurăm că ele se implementează în mod eficient, că am văzut că au existat în unele locuri aglomeraţii şi poate că magazinele mici nu au capacitatea, de exemplu, să facă analize de genul acesta şi atunci venim în sprijinul lor.
Marile magazine, de regulă, nu au probleme, pentru că au capacitatea de a implementa tot felul de metode şi cineva se ocupă special de aceste lucruri şi acolo nu au fost probleme. În schimb, în magazinele mai mici au fost probleme tocmai pentru că genul acesta de activitate pentru ei înseamnă un efort suplimentar şi cumva i-am scutit de un efort”, a explicat Alin Stoica.
Prefectul a avut o întrevedere online, miercuri, cu reprezentanţii retailerilor pe tema evitării aglomerării în magazine şi a precizat că aşteaptă feedback-ul acestora privind ghidul de bune practici.
El a subliniat că magazinele nu sunt obligate să folosească o anumită strategie împotriva aglomerării.
„În urma discuţiilor, am înţeles care sunt problemele practice şi împreună cu dumnealor am stabilit că trebuie să existe flexibilitate şi atunci fiecare magazin îşi alege metoda proprie pe care o consideră cea mai bună, important e să se evite aglomerarea”, a menţionat Alin Stoica.
Potrivit acestuia, patrulele vor fi mai atente în week-end privind posibile aglomerări din magazine.
„Există tot timpul patrule pe străzi, dar va fi atenţia un pic mai mare pe zona aceasta în week-end, pentru că acolo este problema”, a adăugat prefectul.
Miercuri, după întrevederea cu reprezentanţii retailerilor, Alin Stoica declara că magazinele îşi vor informa clienţii privind capacitatea pe care o au, iar una dintre opţiunile pe care le au la dispoziţie pentru evitarea aglomerării este accesul limitat la numărul coşurilor de cumpărături.
Prefectul menţiona că, în momentul în care se va atinge capacitatea maximă, clienţilor nu li se va mai permite să intre în magazin până când acesta nu se va mai elibera. Magazinele care au contoare electronice puse în funcţiune le vor menţine, celelalte vor avea doar obligaţia de a afişa care este numărul maxim de clienţi, preciza el.
Prefectul Capitalei, Alin Stoica, începe marea vânătoare! Patrulele de Poliție vor fi mai atente în week-end
Trending

10 marActual
Ce s-a ales de senatorul cu studii la matrimoniale. Unde muncește Paul Pintea

10:51Actual
Traian Băsescu a devenit sfătuitorul lui Nicușor Dan. Fostul șef al statului știe care este slăbiciunea lui Donald Trump și cum poate profita România de ea

10 marActual
Moment crucial pentru Florian Coldea la Curtea de Apel București

11 marSocial
CNPP virează în martie cu 2.700 de lei mai mult pentru unii pensionari

10:24Externe
Ce i-a transmis Vladimir Putin lui Donald Trump după zvonul care a alimentat cea mai mare temere a lumii

10 marExterne
Declarațiile Ursulei von der Leyen despre „vechea ordine mondială” stârnesc reacții critice în UE

13:01Actual
Dascălii români mai bogați ca Ion Țiriac și frații Pavăl. Averea fabuloasă pe care au strâns-o îi clasează pe locuri excelente în topul Forbes al miliardarilor lumii

10 marActual
Orașele în care ai șanse să te îmbogățești. Angajații din aceste domenii au cele mai mari salarii din țară

08:31Externe
Invazie în UK datorită unui film care rulează și în România. Turiștii dau năvală în capitala Marii Britanii

10 marActual



