Promisiunea lui Marcel Ciolacu pentru toți românii. Premierul exclude varianta majorării taxelor anul viitor: „Vă rog eu frumos, opriți-vă! Nu se mărește TVA-ul”

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 28-10-2024 21:37

Actualizat: 28-10-2024 21:48

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

În cursul zilei de luni, Marcel Ciolacu a fost prezent la Summitul Administrației Publice Municipale. Cu acest prilej, premierul a anunțat că TVA-ul nu va fi majorat în țara noastră. De asemenea, el a subliniat că angajamentele negociate cu reprezentanţii Comisiei Europene privind reducerea deficitului bugetar pot fi realizate prin reducerea cheltuielilor bugetare și o mai bună colectare a veniturilor. În aceste condiții, creșterea taxelor nu pare momentan o variantă luată în calcul de șeful Executivului.

Deficitul bugetar tot mai mare a adus în ultimele luni în discuție majorarea taxelor din țara noastră, printre acestea numărându-se și TVA-ul. În ciuda speculațiilor apărute, se pare că Guvernul nu ia momentan în calcul această variantă.

Vineri, 25 octombrie 2024, Ministerul Finanţelor a pus în transparenţă Planul bugetar-structural naţional pe termen mediu – 2025-2031. Acest plan prevede asigurarea unei traiectorii de ajustare a deficitului bugetar pentru o perioadă de 7 ani. Punctul de plecare este un deficit bugetar de 7,9% estimat pentru anul 2024, iar ca țintă finală, la sfârșitul anului 2031, un deficit bugetar de 2,5% din PIB.

(VEZI ȘI: Falimentul AUR nu mai poate fi evitat. Cheltuielile extravagante ale lui George Simion au adus partidul în colaps financiar: „S-au aruncat pe nimic sume colosale!”)

Marcel Ciolacu dă asigurări că taxele nu vor fi majorate

Luni, Marcel Ciolacu a declarat foarte ferm că TVA-ul și nici alte taxe nu vor fi majorate în țara noastră. În plus, șeful Executivului a explicat că reducerea deficitului bugetar poate fi realizată prin reducerea cheltuielilor bugetare și o mai bună colectare a veniturilor. De asemenea, Ciolacu a menționat că își dorește ca achizițiile să fie focusate pe zona de sănătate și cea de educație.

„Vă rog eu frumos, opriți-vă! Nu se mărește TVA-ul. O spun, mă tatuez pe mână: nu se mărește TVA-ul! Nu crește nicio cotă unică, cât este cota unică? Înseamnă că va rămână 10% pe venit. Cum să crească cota unică pe venit, când noi avem cea mai mare impozitare a muncii la veniturile mici și medii? Ce om normal la cap ar face acest lucru?

Veți vedea că nu este nicio problemă, pentru că anul viitor avem două lucruri. S-a renegociat, trebuiau venituri mai mari din PIB, de 2,5 puncte procentuale și am negociat să fie doar de 1,1 puncte procentuale, fiindcă acest lucru îl poți face și din reducerea cheltuielilor și dintr-o mult mai bună colectare, ținând cont că începem să ne apropiem cu digitalizarea, dar și pe o gestionare a banului public mult mai bun.

Și o repet, cel puțin în zona de sănătate, și mi-aș dori și în zona educației, unde sunt cele mai mari cheltuieli în acest moment în România, să fie achizițiile centralizate la nivelul Ministerului de Finanțe. O seringă trebuie să coste la fel și la Cluj și la Buzău”, a spus premierul.

(CITEȘTE ȘI: Cuvintele care l-au făcut pe Marcel Ciolacu să se fâstâcească la lansarea Proiectului de țară)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri