Raed Arafat, avertisment dur înaintea alegerilor: 'Situația se poate înrăutăți rapid dacă nu respectăm regulile de distanțare, de protecție'

Autor: Ion Motea

Publicat: 26-09-2020 18:15

Actualizat: 26-09-2020 17:57

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat,  a afirmat că ”Situația se poate înrăutăți rapid dacă nu respectăm regulile de distanțare, de protecție”.


 

„Într-adevăr, nu putem vorbi de scădere, de un trend  descendent. Noi avem acum o cifră zilnică la 1.200- 1.500, foarte rar coboară sub 1.000. Trendul e ușor ascendent, iar acest lucru trebuie să ne atragă atenția. Situația se poate înrăutăți rapid dacă nu respectăm regulile de distanțare, de protecție. Din păcate, au fost multe îndemnuri de la persoane departe de a avea cunoștințele necesare de a nu purta mască. Am văzut un reportaj la CNN despre situația în SUA, câte vieți puteau fi salvate dacă toți purta mască. Asta e valabil peste tot.

În primul rând, noi suntem într-o lună în care multe activități s-au reluat: s-au reluat joburile, mulți lucrează fizic la locul de muncă, a reînceput școala, s-au redeschis restaurantele, teatrele, cinematografe. Aceste lucruri, cumulate, pot duce la această creștere de acum. Singura metodă de a o opri e respectarea regulilor compensatorii: masca de protecția, distanțarea, igiena”, a declarat Raed Arafat, conform
B1.ro.

Citește și:


Contracte cu ‘cântec’ pentru ‘Trupa lui Biluță’. Șapte dintr-o lovitură!


Acuze fără precedent la adresa USR-PLUS, din partea comisarului care candidează la Primărie: Soția și mama, amenințate – tatăl, hărțuit!

EXCLUSIV Nicușor Dan, pe felie cu ‘Garda Veche’ a lui Ion Iliescu! A comandat 500.000 de broșuri de la firma unui fost deputat PDSR
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri