După ce numărul de cazuri de coronavirus a scăzut semnificativ, șeful DSU, Raed Arafat, a tras un puternic semnal de alarmă.
Raed Arafat susține că în continuare vom avea un număr de decese ridicat, zilnic, din cauza faptului că încă sunt foarte multe persoane în stare criticaă.
„Există o ușoară descreștere, este clar că de la 12.474 de cazuri pe 29 octombrie am ajuns acum la 8.268. La Terapie Intensivă, nu ne așteptăm încă la descreșteri. Suntem pe un platou, există diferență de 2 pacienți între 29 octombrie și 5 noiembrie.
Încă avem pacienți și în unitățile de primiri urgență, deci la Terapie Intensivă și de secții spitalicești încă nu ne așteptăm să vedem descreșteri decât dacă descreșterea cazurilor pozitive continuă și durează cel puțin 2-3 săptămâni să începem să simțim descreșterea la nivelul secțiilor de Terapie Intensivă”, a declarat, vineri, Raed Arafat.
„La decese, în continuare suntem cu un număr mare de decese și din păcate, cu cât avem un număr mare de pacienți ventilați în stare critică în secțiile de Terapie Intensivă și în unitățile de primiri urgențe, numărul de decese va continua să fie unul semnificativ, având în vedere că multe din aceste persoane sunt într-o stare critică”, a mai spus secretarul de stat în MAI.
Raed Arafat, după scăderea numărului de cazuri de coronavirus: 'Numărul de decese va continua să fie unul semnificativ'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 05-11-2021 19:45
Trending

16:30Economie
Pensii și salarii mărite din 2027. PSD ar pregăti un nou Guvern care să vină cu creșteri, chiar dacă avem deficit

15:30Economie
Începe raționalizarea în magazine. Consumatorii, afectați în mod direct de criza energetică

12:01Economie
De când se scumpește curentul. Prețul energiei a crescut cu peste 30% într-o săptămână

17:30Actual
Contract prenupțial în România. Când trebuie să stabilești că nu aveți bunurile la comun

15:01Social
Alocațiile, indemnizațiile și alte drepturi, plătite în avans în august. Anunțul oficial al autorităților

07:00Economie
Angajări la companii de stat. Posturi deblocate după noile schimbări, domeniile vizate

06:30Horoscop
Horoscop financiar 6 august. Câștiguri și pierderi pe zodii

13:53Economie
Curs valutar BNR 6 august 2026. Cât costă euro și dolarul astăzi

13:30Economie
Autostrada București-Pașcani, aproape gata. Când se va putea da în folosință, anunț oficial

10:30Economie
Cine deține Mercure, lanțul de hoteluri. Abia au deschis un nou centru de cazare la Oradea
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



