România a bătut palma cu SUA pentru un proiect revoluționar. Lucrările încep în nordul Bucureștiului

Autor: Ioana Bucur

Publicat: 25-07-2024 14:15

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Facturi mai mici și energie curată, anunță autoritățile. România a bătut palma cu SUA pentru un proiect revoluționar ce vizează o resursă din nordul Capitalei exploatată deja, dar în scop recreativ. 


Țara noastră a semnat recent un memorandum cu o companie din SUA pentru exploatarea și integrarea energiei geotermale în sistemul de termoficare al Bucureștiului.

România va colabora cu SUA pentru un „proiect revoluționar”


O veste bună pentru locuitorii Capitalei a fost dată în urmă cu puțin timp de premierul României. Marcel Ciolacu a anunțat că ELCEN, la care acționar majoritar este statul, prin Ministerul Energiei, va colabora cu compania americană SAGE Geosystems pentru un proiect ce vizează exploatarea de energie geotermală din rezerva din nordul Bucureștiului.

Liderul social-democrat a precizat că, prin ajutorul primit de la partenerii americani, se va putea realiza integrarea energiei geotermale în sistemul de termoficare al Capitalei. Efectul va fi în favoarea locuitorilor orașului, care vor avea facturi mai mici.
„Începem împreună un alt proiect revoluționar, în energia geotermală. Chiar azi semnăm un memorandum între ELCEN și compania americană SAGE Geosystems. Bucureștiul are această rezervă în nordul orașului. Prin sprijinul SUA, vom putea integra energia geotermală în sistemul de termoficare al Capitalei, reducând facturile bucureștenilor și folosind energie curată”, a anunțat premierul Ciolacu.

Prima etapă a colaborării reprezintă semnarea unui memorandum de Înțelegere cu Sage pentru realizarea unui studiu de fezabilitate cu privire la implementarea unor tehnologii de utilizare a resurselor geotermale în cadrul sistemului de încălzire centralizată din București.
„Studiul de fezabilitate va fi finalizat, cel mai probabil, până la sfârșitul anului curent. După care, pe baza acestui studiu, ELCEN va pregăti aplicația pentru finanțare prin Fondul de Modernizare, astfel încât să obținem banii pentru implementarea efectivă a proiectului și, în câțiva ani, vom putea beneficia pentru prima dată de energie geotermală în sistemul de termoficare bucureștean”, a punctat și Ministrul Energiei, Sebastian Burduja.

Te-ar putea interesa și: Milioanele de lei pe care Lia Olguța Vasilescu vrea să le dea unui proiect din Craiova. Planul a intrat deja în licitație publică

În jur de 14.000 de locuințe ar putea beneficia


Un bazin cu apă geotermală este localizat în partea de nord a orașului. Se estimează că acesta ar putea fi folosit pentru producția de energie termică necesară pentru a încălzi Capitala.

Tot acolo funcționează și un celebru centru de relaxare și wellness.
„Acest parteneriat va explora potențialul de înlocuire a unei centrale termice pe bază de combustibili fosili cu o sursă de energie alternativă curată și fiabilă, generând până la 70 MW de energie curată, suficientă pentru a alimenta aproximativ 14.000 de locuințe.

Parteneriate inovatoare precum acesta sunt o piatră de temelie a tranziției energetice, o dovadă a ceea ce putem realiza împreună și un semn a ceea ce va urma”, a transmis Jennifer Granholm, șef al Departamentului pentru Energie de la Washington.

Te-ar putea interesa și: Magnații de la One United Properties, o nouă lovitură majoră. Cine li s-a alăturat în proiectul viitor al companiei din România
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri