România, campioana UE la rujeolă. Avem cele mai multe cazuri și rată de vaccinare mică

Autor: Neacșu Elena

Publicat: 22-07-2026 21:30

Article thumbnail

Sursă foto: Pexels

România continuă să ocupe primul loc îngrijorător în Uniunea Europeană la numărul de cazuri de rujeolă, conform datelor publicate de Centrul European pentru Controlul Bolilor (ECDC) și preluate de organizația Salvați Copiii. Între 1 februarie 2024 și 31 ianuarie 2025, țara noastră a înregistrat 27.568 de îmbolnăviri, reprezentând aproximativ 85% din totalul cazurilor raportate la nivelul Uniunii Europene în această perioadă. Pe locul al doilea se află Italia, la distanță enormă, cu doar 1.097 de cazuri.

Datele care arată dimensiunea epidemiei

  • 27.568 cazuri de rujeolă între februarie 2024 și ianuarie 2025

  • 85% din totalul cazurilor UE provin din România

  • 30 de decese înregistrate în perioada 2023–2025

  • Italia, locul doi în UE, are de 25 de ori mai puține cazuri

Potrivit statisticilor oficiale, în intervalul 1 ianuarie 2023 – 31 decembrie 2025 au fost confirmate în România 35.736 de cazuri de rujeolă. Dintre acestea, 27.720 au fost înregistrate la copii sub 15 ani, iar 3.188 la adolescenți cu vârste între 15 și 19 ani. În aceeași perioadă, boala a provocat 30 de decese, majoritatea în rândul copiilor nevaccinați sau subvaccinați. Situația este cu atât mai gravă cu cât rujeola este o boală prevenibilă prin vaccinare, iar epidemia actuală reflectă eșecul politicilor de imunizare din ultimul deceniu.

Distribuția geografică a cazurilor evidențiază zone critice. Județele Constanța și Botoșani au fost printre cele mai afectate, cu 33, respectiv 27 de cazuri raportate în perioadele de vârf. Organizația Salvați Copiii a subliniat că România este singura țară din Uniunea Europeană unde rujeola continuă să se propage endemic, punând în pericol nu doar copiii nevaccinați, ci și pe cei care nu pot fi imunizați din motive medicale.

Prăbușirea ratei de vaccinare

Principalul factor care alimentează epidemia este declinul accelerat al acoperirii vaccinale. Rata de vaccinare cu serul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă) din România depășea media europeană de 93% în anul 2010, dar a scăzut constant de atunci. Declinul s-a accelerat semnificativ după pandemia de COVID-19, când numeroase campanii de vaccinare de rutină au fost întrerupte sau amânate. În prezent, România se situează pe ultimul loc în Uniunea Europeană în ceea ce privește vaccinarea împotriva rujeolei.

Specialiștii în sănătate publică avertizează că pragul de imunitate de grup necesar pentru stoparea transmiterii rujeolei este de 95%. Orice rată de vaccinare sub acest nivel creează breșe prin care virusul se poate răspândi rapid în comunitățile nevaccinate. Campaniile de informare și recuperare a copiilor care au ratat vaccinul ROR rămân insuficiente, iar resursele alocate sistemului de vaccinare sunt percepute ca inadecvate pentru dimensiunea problemei.

Ce se întâmplă în alte țări europene

În timp ce România raportează zeci de mii de cazuri, majoritatea statelor membre UE au reușit să mențină rujeola sub control sau să elimine transmiterea endemică. Italia, care ocupă locul al doilea în topul îmbolnăvirilor, are de peste 25 de ori mai puține cazuri decât România. Franța, Germania și Spania raportează doar cazuri sporadice, izolate, asociate de obicei cu călătorii din zone endemice. Diferența majoră constă în menținerea unor rate de vaccinare consistente și în implementarea unor politici de imunizare riguroase.

Eforturi de combatere a crizei

În fața cifrelor alarmante, Salvați Copiii a lansat campania „Povești de vaccinat copiii”, destinată să crească gradul de conștientizare în rândul părinților și să combată dezinformarea privind vaccinurile. Medicii epidemiologi insistă asupra importanței vaccinării la vârsta de 12 luni și a rapelului la 5 ani, conform calendarului național de imunizare. Fără o mobilizare urgentă și o creștere semnificativă a ratei de acoperire vaccinală, specialiștii estimează că numărul cazurilor va continua să crească în următorii ani, cu riscul unor noi decese evitabile.

Surse: Centrul European pentru Controlul Bolilor (ECDC) prin Salvați Copiii, România TV, Euronews, HotNews, Ziarul Unirea, GDS, Cotidianul.

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri