Un român cu antecedente violente, originar din Baia Mare, a devenit peste noapte norocosul moștenitor al unei case în valoare de 400.000 de dolari din Regatul Unit. Povestea moștenirii casei care i-a aparținut unei foste profesoară de 90 de ani este cu atât mai neobișnuită cu cât cei doi nu se cunoșteau.
Bătrâna trăia singură în Uxbridge, Londra și nu avea copii. În anul 2019, Eileen Holland a fost găsită decedată în locuința ei. Neavând un testament făcut, bunurile nerevendicate ale acesteia urmau să intre în proprietatea Coroanei.
Moștenitorul apărut din neant ca în romanele Agathei Christie
Însă, în anul 2023, mai mulți bărbați au apărut la casa acesteia, schimbând încuietorile și susținând că fosta profesoară a avut, în realitate, un moștenitor.
Mai mult, a apărut subit un testament, documentul precizând că Eileen Holland a lăsat 3.000 de lire sterline către două fundații, iar averea i-a lăsat-o românului Aurel Mezei, scrie publicația britanică Daily Mail, preluată de Click.

Cei care au cunoscut-o pe fosta profesoră au declarat că nu au auzit niciodată de bărbatul român, nu l-au văzut vreodată, iar el nu a participat la înmormântarea sa. Pe rețelele de socializare, bărbatul, acoperit de tatuaje pe corp, apare într-un videoclip fluturând un cuțit. În alt filmuleț etalează un lanț gros de aur în timp ce fumează narghilea la pieptul gol.
Ce a făcut Aurel Mezei cu averea
După ce a primit certificatul de moștenitor, Aurel Mezei și-a înființat 4 companii, în anul 2024 vânzând casa moștenită cu suma de 375.000 de lire sterline. Localnicii au semnalat suspiciunile la poliție, ancheta scoțând la iveală că locuința fusese transformată într-o plantație de canabis. Apoi, s-a descoperit că testamentul în baza căruia bărbatul obținuse proprietatea era fals.
Conform legii britanice, un testament trebuie semnat în prezența a doi martori adulți, confirmând că testatorul a semnat voluntar și cu mintea limpede. Însă, cei doi martori menționați în document erau decedați în momentul când testamentul a apărut. Unul dintre ei era menționat ca electrician, dar în realitate fusese avocat pensionar. Al doilea era prezentat drept pensionar în South London, dar, de fapt, fusese director executiv al unei firme.
Unul dintre bărbații implicați în această escrocherie a fost prins și amendat, însă ceilalți martori erau morți la demararea anchetei. După vânzarea casei, românul nu a mai fost văzut în Regatul Unit, proprietatea rămânând fără un titular legal cert. În prezent, autoritățile verifică detaliat documentele care au stat la baza vânzării suspecte.



















