Potrivit jurnaliștilor de la Gândul, toți cei care au asistat la discursurile aleşilor au primit gratuit sarmale din partea acestora.
După discursul care nu a mişcat prea tare populaţia, a venit şi adevăratul moment de bucurie pentru oameni: momentul sarmalelor. Municipalitatea din Alexandria a cheltuit 12.800 de euro pentru achiziţia a 5.000 de porţii de sarmale. Timp de zeci de minute, oamenii au format cozi şi au aşteptat cuminţi să-şi primească faimoasa caserolă cu trei sarmale, ba chiar să ia şi pentru cei de acasă, pentru a le face tuturor o bucurie de Centenar. Alături de porţia de sarmale, cei răbdători primeau şi un “La mulţi ani”, scriu cei de Gândul.
În același timp, un om de afaceri local dona oraşului Alexandria o statuie, simbol al jertfei eroilor români.
Omul de afaceri Gabriel Florea, vizibil emoţionat de semnificaţia momentului, nici nu a remarcat că primarul oraşului lipsea. Cei câţiva oameni sosiţi acolo păreau cu adevărat impresionaţi de faptul că un om a decis să ofere oraşului său natal o statuie. De altfel, şi omul de afaceri a simţit nevoia să spună că pentru el, clipa e de o importanţă colosală: “Cu gânduri patriotice, evident, sunt clipe pline de emoţie, o puternică încărcătură emoţională şi îmi doresc ca peste 100 de ani, cel puţin, ca această ţară să fie în graniţele ei actuale, dacă nu în cele istorice şi să fie în continuare pline de patrioţi, ca mine, ca dumneavostră, ca toţi cei prezenţi aici. Şi aşa să ne ajute Dumnezeu”, scrie sursa mai sus menționată.
Citește și:
Cine i-a deschis calea lui Klaus Iohannis la parada militară de 1 Decembrie de la Alba și ce salariu are
Vizită-fulger în Costa Rica! Cine e afacerista care s-a dus la Elena Udrea
Azi intră în vigoare marea modificare! Cine primește bani de Ziua României













