Compania naţională de transport aerian, Tarom, continuă să rămână o gaură neagră pentru bugetul României. Asta arată un document official ce relevă discrepanţe uriaşe între salariile şefilor şi ale angajaţilor.
Membrii conducerii companiei “se lăfăie” practic în bani, în timp ce angajaţii par să fie la limita subzistenţei. Veniturile lunare ale şefilor sunt între 1500 de euro şi 5500 de euro, în timp ce un sfert dintre angajaţi au venituri nete sub 2000 de lei. Toate aceste sume apar într-un document oficial al ministerului de resort, prezentat de profit.ro.
Şi asta nu e tot. Un alt sfert dintre angajaţi au salarii sub 3000 de lei. Asta se întâmplă deşi compania a anunţat un mic profit pentru acest an, unul simbolic însă. Timp de un deceniu, Tarom a fost pe pierderi încontinuu. Doar în 2017 compania a fost pe minus cu 172 milioane lei.
Doar membrii Consiliului de Administraţie primesc o indemnizație lunară în valoare de 7.312 lei. Directorul general, Wilhelm-Werner Wolff are 5.570 euro. Conducerea Tarom spune că indemnizația directorului general a fost înjumătățită față de perioada 2012-2016. În acest an, Guvernul a dat liber la angajări, salarii mai mari, dar şi la investiţii pentru Tarom.
Vezi şi PSD şi ALDE vor salarii mai mari cu 25% pentru anumiţi bugetari: Cine sunt cei vizaţi
EXCLUSIV! Surpriză de proporții! Cine vrea să fure parlamentari de la PSD – întâlnire SECRETĂ între politicieni celebri!
Salarii URIAŞE la Tarom: Şefii companiei de stat “se lăfăie” în bani în timp ce un sfert din angajaţi primesc salarii sub 2 000 de lei
Trending

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

10:48Actual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

09:03Externe
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

09:45Actual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

08:19Actual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

14:01Actual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

14:27Actual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

19:41Social
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

12:24Actual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3

17:18Actual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor
Articole Similare

21:02Economie
Majorările de taxe din 2025 au adus încasări record la bugetul de stat

20:44Economie
Euro ar putea deveni mai puternic la nivel global. UE analizează stablecoins în euro

17:58Economie
Bursele globale scad pentru a treia zi consecutiv. Tehnologia și criptomonedele amplifică volatilitatea piețelor

16:48Economie
Șantaj sau reformă? Declic și Funky Citizens pun condiții Coaliției pentru bugetul anului 2026

11:52Economie



