Asociația 21 Decembrie 1989, prezidată de Teodor Mărieș, anunță un nou protest organizat la București, în Piața Universității, sâmbătă, 29 octombrie, cu începere de la ora 18:00.
Totodată, organizatorii cer delimitarea totală de Federația Rusă, inclusiv sistarea aprovizionării cu gaze de la Gazprom.
„Asociația „21 Decembrie 1989", în colaborare cu doamna profesoară Daria Kustanovych, alungată din orașul Harkiv de hoardele Kremlinului, organizează sâmbătă, 29 octombrie, începând cu ora 18, un nou protest autorizat împotriva agresiunii rusești ce se desfășoară la scară largă contra Ucrainei de peste 8 luni. Manifestația va avea loc în Piața Universității din București, la borna „Kilometrul Zero al Democrației", și se va intitula „Sprijiniți militar Ucraina până la victoria finală!".
Ultimele atacuri ale hoardelor Kremlinului s-au concentrat la scară largă pe infrastructura energetică a Ucrainei. Situația este atât de gravă încât Guvernul de la Kiev le-a recomandat refugiaților care au fugit din Ucraina pe fondul invaziei rusești să rămână în străinătate pe parcursul acestei ierni, asta din pricina întreruperilor de curent cauzate de bombardamentele rusești asupra infrastructurii energetice critice.
Mai mult, Rusia pregătește terenul pentru a folosi împotriva Ucrainei o bombă murdară sau chiar nucleară. În timp ce Moscova acuză Ucraina că va utiliza bomba murdară, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA, Ned Price, a declarat că Washingtonul este îngrijorat de faptul că afirmațiile Rusiei ar putea fi o acoperire a ceea ce ar urma de fapt ca forțele Kremlinului să întreprindă ca acțiune și anume de a folosi ele însele o bombă murdară pe parcursul actualului război.
„Am văzut un model în acest conflict, dar și premergător acestui război: rușii i-au acuzat pe ucraineni, rușii au acuzat alte țări de ceea ce plănuia însăși Rusia. Aceasta e preocuparea noastră”, a spus Price.
Lumea liberă nu trebuie să se lase intimidată de aceste amenințări nucleare lansate în repetate rânduri, direct sau indirect, de oficialii de la Kremlin. Ucraina trebuie să primească sprijin militar până la victoria finală, ceea ce presupune recuperarea tuturor teritoriilor de la invadatori, inclusiv a Crimeei.
Vom continua să ne manifestăm solidaritatea cu poporul asuprit de hoardele Kremlinului și nu vom uita niciodată crimele comise în prezent de ruși împotriva ucrainenilor, dar nici pe cele comise de ruși de-a lungul istoriei contra popoarelor, inclusiv poporul român.
Pe parcursul manifestației, ne vom reitera sprijinul pentru parcursul euro-atlantic al Ucrainei. De asemenea, nu putem rămâne pasivi față de încălcările dreptului internațional și atrocitățile comise de hoardele Kremlinului!
Noi vom solicita imperativ delimitarea totală, în plan diplomatic și economic, de Federația Rusă, inclusiv sistarea aprovizionării cu gaze de la Gazprom. Nu mai trebuie să sprijinim financiar statul terorist rus!
Nu în cele din urmă, vom protesta în continuare împotriva regimului terorii de la Teheran, care continuă să furnizeze forțelor Kremlinului varii capabilități militare, printre care amintim dronele. Astfel, vom cere impunerea unor sancțiuni drastice contra Iranului.
Veniți la cea de-a 28-a acțiune de solidaritate cu Ucraina organizată, începând cu 24 februarie 2022, de Asociația "21 Decembrie 1989" și partenerii săi!
Sâmbătă, 29 octombrie, români și ucraineni, vom fi solidari în capitala României pentru a susține și apăra pacea și independența Ucrainei!
Parteneri: Asociația Forumul Civic Românesc, Fundația "Ioan Bărbuș", RePatriot.
Veniți alături de noi!
Glorie Ucrainei! ?? Слава Україні! ??
Glorie României! ?? Слава Румунії! ??”, transmite Asociația „21 Decembrie 1989”, prin președintele Teodor Mărieș.
Se cere delimitarea totală de Federația Rusă, inclusiv sistarea aprovizionării cu gaze de la Gazprom! Protest la București
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 27-10-2022 14:06
Trending

09 febActual
Salariile pe care le încasează farmacistele de la Farmacia Tei, mai mari decât la Dr. Max sau Catena. Contează și câtă experiență au

09 febActual
Scenariu negru pentru educația din România. Rectorul Universității Politehnica Timișoara lansează avertismente

09 febActual
Tramvaiul groazei din București. Vagoanele Imperio se expun unor riscuri majore când circulă în această zonă a Capitalei

09 febActual
Greșeala din trafic care îi costă pe șoferi până la 1.300 de lei. Ce spune Codul Rutier despre circulația pe banda a doua

09 febExterne
Fără Mc, Starbucks sau Coca Cola în această țară. Pe fondul tensiunilor cu Donald Trump, danezii refuză orice este din SUA

09 febPolitica
Variantele de înlocuitori ai lui Ilie Bolojan. Premierul trebuie să se retragă, zilele acestea, din funcția de ministrul Educației

09 febPolitica
Bolojan i-a unit pe Sorin Grindeanu și George Simion. Se conturează din ce în ce mai mult o alianță PSD - AUR

09 febActual
George Simion iese la atac. Replica liderului AUR pentru cei care-l acuză că a dat bani grei pentru a ajunge la Casa Albă

09 febExterne
Locotenentul lui Putin liniștește Europa. Ministrul de Externe al Rusiei anunță în ce condiții ar putea izbucni un conflict major pe bătrânul continent

09 febPolitica
Disperarea lui Ciprian Ciucu. Primarul general al Capitalei face un apel major inclusiv la președintele Nicușor Dan
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



