Starbucks este foarte popular în întreaga lume, iar în România înregistrează rezultate foarte bună. Cafenelele sunt mai mereu pline, iar clienții se declară cel mai adesea mulțumiți. Cu toate acestea, reprezentanții companiei au anunţat că vor închide 150 de locaţii operate de compania-mamă, pentru că acestea înregistrează rezultate sub aşteptări, potrivit CNN.
Cafenelele vizate sunt localizate în zone urbane aglomerate în care densitatea locaţiilor companiei este una ridicată. Compania şi-a anunţat marţi investitorii că pentru următorul trimestrui se aşteaptă la o creştere de doar 1%, mult sub predicţiile anterioare. Astfel, acţiunile Starbucks au scăzut cu 3,5% după anunţ.
„Performanţa noastră recentă nu reflectă potenţialul brandului nostru excepţional şi nu este acceptabil”, spune Kevin Johnson, noul CEO al Starbucks. „Trebuie să ne mişcăm şi să ne adresăm mai repede preferinţelor şi nevoilor clienţilor noştri”. „În acest trimestru, am trecut printr-o serie de întâmplări nefavorabile care au culminat incidentul din Philadelphia şi cu închiderea magazinelor”, spune Johnson. „Nu este o scuză”, pentru creşterea de doar 1%, adaugă acesta, potrivit Zf.ro.
Vezi și EXCLUSIV! Motivul real pentru care Dragnea nu-l vrea pe Vlase la SIE! Cine s-ar afla în spatele deciziei
Starbucks a închis 8.000 de locaţii în data de 29 mai pentru a oferi un instructaj celor 175.000 de angajaţi cu privire la politica anti-diferenţiere pe sexe sau genuri, după ce doi bărbaţi de culoare au fost arestaţi în cadrul unei cafenele din Philadelphia pentru că aşteptau un prieten fără să comande nimic.
Fostul preşedinte al companiei, Howard Schultz, a anunţat că acest training a costat „zeci de milioane de dolari”. Pentru a spori vânzările, Starbucks a anunţat în noile campanii de marketing că va dezvolta băuturi mai sănătoase, precum ceai cu un conţinut redus de zahăr, încercând să îşi crească baza de clienţi înclinaţi spre produse sănătoase.
Compania a anunţat că de la începutul anului vânzările de Frappucino au scăzut cu 3%. Anul trecut, vânzările băuturilor cu conţinut ridicat de zahăr au crescut cu 4%, faţă de 5% în 2016 şi 17% în 2015. Compania a anunţat şi că va aplica o serie de iniţiative digitale pentru a atrage cât mai mulţi clienţi către aplicaţia de mobil.
Vezi și EXCLUSIV! Planul magistral de la Cotroceni! Dragnea pe făraş. Rolul lui Florian Coldea
Se închid 150 de locații Starbucks! Motivul este unul surprinzător
Trending

17 febActual
România a avut propriul Jeffrey Epstein care nu a ajuns niciodată atât de celebru. Acționa prin intermediul unei agenții de modeling ca să-și racoleze victimele pentru politicieni și vedete

17 febActual
Românul angajat la stat care câștigă 2.800 de lei pe zi, de luni până vineri. Încasează bani din 11 locuri diferite

17 febPolitica
Nicușor Dan anunță că numirea șefilor serviciilor secrete va avea loc în curând și spune că are câte cinci nume pentru fiecare funcție

17 febEconomie
Reforma lui Bolojan trece prin OUG. Dispar mii de posturi de șefi, sporurile se taie, instituțiile se comasează

17 febActual
Cum a ajuns Mirabela la tribunal din cauza lui Nicușor Dan. Una dintre cele mai ciudate situații în care a fost implicat cuplul prezidențial s-a consumat în fața judecătorilor

17 febPolitica
Liberalul care anunță ruptura coaliției. Acuzații serioase lansate în direcția aliaților social-democrați

17 febActual
Cod portocaliu de ninsori în București: Strat de 50 de centimetri și viscol năprasnic

17 febActual
Transformarea care are în prim-plan primul hipermarket din România. Carrefour Militari, de la o locație luată cu asalt, la o parcare goală

17 febSocial
Trufandaua de pe tarabele din Obor. Bucureștenii se înghesuie să cumpere produsele

17 febActual



