Potrivit lui Pintea, pachetul de servicii oferit românilor este mult mai generos decât în alte țări și ar putea fi redus. Este o a doua declarație extrem de cinică a ministrului, după ce, anterior, a sugerat că românii sunt un popor de infractori.
Ministrul Sănătății nu a spus și ce servicii ar putea ieși din acest pachet și care ar urma să fie plătite de asigurați din buzunar.
Acum, o parte dintre serviciile medicale din pachetul de bază sunt doar teoretic gratuite. Românii scot bani din buzunar pentru diferite servicii medicale care figurează în pachet, din cauză că „s-a terminat plafonul” sau ar trebui să aștepte luni de zile pentru a fi programați la proceduri medicale gratuite, scrie Capital.
Citește și:
Măsură-bombă pregătită de Guvern! Ordonanța de Urgență ce urmează să fie adoptată în luna mai
Cine ar fi comandat, de fapt, sondajul care o prezintă pe Kovesi favorită la prezidențiale

















