Un juriu format din 14 jurnalişti specializaţi în domeniul auto a stabilit săptămâna trecută ierarhia celor mai interesante maşini înscrise în competiţia „Maşina Anului 2018” în România. Organizat de Asociaţia Presei Auto din România (APAR), evenimentul ajuns la cea de-a 19-a ediţie a culminat cu o luptă inegală pentru prima treaptă a podiumului, Dacia Duster fiind câştigătorul previzibil.
După o primă etapă de selecţie a maşinilor candidate la titlu care a implicat alegerea semifinalistelor dintr-un total de 43 de modele nou intrate în acest an pe piaţa din România juriul a decis ca în finala ediţiei din 2017 să intre Alfa Romeo Stelvio, Citroen C3 Aircross, Dacia Duster, Ford Fiesta, Honda Civic, Kia Stonic şi Opel Crossland X. A urmat, la începutul lunii decembrie, etapa finală. Aceasta a constat într-o serie de teste pe şosea şi o alta desfăşurată pe pista de la Academia Titi Aur (ATA). Dacă parcursul pe şosea a fost unul obişnuit, cel de pe pista ATA a implicat atât secţiuni de manevrabilitate cât şi de viteză, frânare, parcurgerea unor suprafeţe de rulare cu aderenţe diferite şi chiar un test al sistemelor de suspensie, scrie Capital.
În urma acestor verificări, dar şi după includerea în complicata ecuaţie a jurizării a unor elemente precum designul, noutăţile tehnice, confortul, securitatea activă şi pasivă, consumul de combustibil, impactul asupra mediului, preţul, imaginea de marcă şi, mai ales, relevanţa pe piaţa românească, a fost stabilită o ierarhie finală care a plasat modelul Dacia Duster în fruntea clasamentului, cu un total de 210 puncte din 210 posibile.
Toţi cei 14 membri ai juriului au acordat modelului produs în România punctajul maxim. Locul secund a fost ocupat de Opel Crossland X, diferenţa dintre primele două fiind de nu mai puţin de 98 de puncte. Al treilea loc a revenit modelului Kia Stonic, cu 109 puncte, acesta fiind urmat, în ordine, de Citroen C3 Aircross, Ford Fiesta, Alfa Romeo Stelvio şi Honda Civic.
Citește și...
(DOVADĂ) De la butoanele SRI la agricultură! Cine conduce, de fapt, firma unui fost șef al Serviciului Român de Informații
Interesant! Ce pensie ÎNCASEAZĂ Miron Cozma, ca victimă a Mineriadelor


















