Ultimă oră! DSP recunoaște că a greșit în cazul testării lui Flutur

Autor: Veronica Niță, redactor

Publicat: 27-03-2020 10:50

Actualizat: 27-03-2020 10:53

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Reporterii Antena3 au dezvăluit, ieri, că Gheorghe Flutur ar fi fost trecut drept "medic" pe o listă pentru testarea coronavirus.


Ca urmare a dezvăluirilor Antena3, DSP a recunoscut că a fost o eroare.

„Printr-o eroare s-a bifat rubrica personal medico-sanitar. De asemenea au fost completate greșit și data recoltării.

Anterior testului lui Gheorghe Flutur au fost prelevate probe de la un medic. Dată fiind suprasolicitarea noastră din aceste zile a fost posibilă această greșeală.

Regretăm și ne asumăm greșeala făcută”, s-a arătat în scrisoarea către Antena3.

"Ştiţi ce am găsit pe listele cu vreo 500 de nume de persoane care au fost testate, în această perioadă, când spitalul a ajuns în carantină? Politicieni şi pile. Domnul Gheorghe Flutur a fost găsit pozitiv, a confirmat această informaţie acum două zile. Îl găsim pe lista testaţilor de la Spitalul Judeţean din Suceava. Îl găsim cu o menţiune - eu tot încă mă gândesc că e o greşeală - e trecut medic. Cum medic? Am zis că o fi greşeală. Nu, aşa era. Ceilalţi care sunt medici, asistente medicale sunt trecuţi cu funcţia lor.

Ce mai găsim pe tabelul ăsta... O doamnă Carolina, care poartă un nume pe care îl poartă şi managerul spitalului. Doamna Carolina, soţia domnului director, iată, a fost testată de două ori. Doamna Carolina nu lucrează în spital, ci la bancă, economist sau ceva de genul ăsta. Scrie şi în declaraţia de avere, doar că şi la dânsa scrie asistent ATI. Adică au ales şi secţia cu cea mai mare sensibilitate. Poate, doamna de la contabilitate, ca să se scadă dânsa cu testele, o fi scăpat pixul undeva", a spus jurnalistul Adrian Ursu, prezentând lista cu numele, la Antena 3.

Vezi și

Atenție! Persoanele care-și plimbă câinele sau care fac sport nu trebuie să completeze declarația pe propria răspundere! Precizări făcute de Marcel Vela

Mare atenție, români! Se vor da amenzi uriașe pentru încalcarea legii


Avertisment fără precedent: Un caz de coronavirus poate fi responsabil pentru infectarea altor 59.000 de persoane
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri