Un fost ministru de Externe din regimul Băsescu: Sarkozy se supărase pe noi pentru că nu mai eram interesați de achiziționarea unei centrale nucleare de generația a III-a

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 24-10-2022 11:52

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Teodor Baconschi, fost ministru de Externe în perioada în care Traian Băsescu a fost președinte al României, rememorează cum a negociat el, în 2011, intrarea României în Schengen.


Baconschi susține că, la vremea respectivă situația era mai complicată. Spre exemplu, în afară de opoziția olandeză, președintele Franței de la momentul respectiv, Nicolas Sarkozy, era supărat că România nu mai era interesată de achiziționarea unei centrale nucleare de generația a III-a.


Le-am împuiat capul președinților Comisiei și Consiliului European (pe atunci, un fost premier portughez, cunoscut de mine încă din misiunea de la Lisabona, și un belgian șters, pasionat de neo-tomism). Am tocat tema și cu ministrul german de… interne (la reuniunea anuală a sașilor originari din Transilvania, de la Dinkelsbühl) și cu liderii grupurilor politice din Parlamentul European. Olanda se opunea, invocând o majoritate fragilă, sprijinită – ca și azi! – pe câteva voturi esențiale ale unui partid antiimigrație, eurosceptic. (...) Sigur, mecanica europeană a momentului era mai complicată: de pildă Franța – în speță N. Sarkozy – se supărase pe noi pentru că, loviți de criza financiară globală, nu mai eram interesați de achiziționarea unei centrale nucleare de generația a III-a, deși președintele Traian Băsescu, aflat în vizită oficială la Paris, făcuse o incursiune pe șantierul unei asemenea costisitoare minuni tehnologice, la Flamanville”, scrie Baconschi, într-un material semnat pentru
Libertatea.


Într-o altă ordine de idei, Teodor Baconschi este optimist și speră că, în prezent, Olanda „se va abține de la vot în Consiliul JAI, salvând simultan linia mandatată de parlamentul ei și coeziunea UE în aceste vremuri de maximă turbulență, când sentimentul unui destin comun a devenit imperativ”.
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri