Edward Luttwak, fost strateg militar al președinților SUA Jimmy Carter și George Bush senior, susține că Vladimir Putin, președintele Rusiei, nu are forța de a invada Ucraina.
În opinia fostului strateg al președintelui SUA, Putin nu deține o putere militară atât de mare precum afirmă și joacă la cacealma, el nefiind în postura de a invada Ucraina.
"Va continua să îi sperie pe ucrainieni până ce aceştia vor găsi un preşedinte care este respectuos faţă de Moscova", a spus Edward Luttwak.
"Nu are 500.000, nici 4, nici, 3 nici măcar 200.000 de soldaţi. Aşa că nu poate invada, este cacealma, joacă la cacealma. Este un război al nervilor", a mai spus Luttwak, conform ZIUAnews.ro.
Un fost strateg militar al președintelui SUA: 'Putin nu are nici 200.000 de soldați, așa că nu poate invada! E o cacealma'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 27-01-2022 09:30
Trending

23 marPolitica
Diana Șoșoacă, audiată în ședință secretă. După ce susținuse că sunt doar zvonuri, șefa SOS ajunge în fața Parlamentului European

23 marEntertainment
Clinica de lux deținută de Oana Zăvoranu, demolată de executori. Afacerea îngropată în datorii a ajuns la final de drum

23 marEconomie
Stare de criză pe piața țițeiului din România. Autoritățile revin cu OUG, anunțul de la Guvern

08:21Social
ANL cu noi modificări. Legea ar putea să se schimbe în favoarea tinerilor, vor putea obține mai ușor locuințe sociale

circa 1 oră în urmăActual
Câte animale ai voie să ți în apartament, chiar dacă ești proprietar. Pot fi trecute și la întreținere, la plată
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



