Un gigant își mută activitatea din Italia în România! Proteste în masă în Peninsulă - Sute de angajați concediați!

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 19-07-2018 09:09

Actualizat: 19-07-2018 09:15

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Un gigant a hotărât să reloce activitatea din Italia în România! Astfel, două fabrici vor fi închise, iar sute de angajați vor fi concediați. Ca atare, în Italia au loc proteste în masă.


Unul dintre cei mai importanți producători mondiali de sârmă din oțel, grupul belgian Bekaert, care în 2014 a preluat fabrici ale Pirelli din mai multe țări, inclusiv din România, de la Slatina, pregătește deschiderea unei noi firme, în Dibo Industrial Park din județul Prahova. Bekaert a semnat deja pentru a face o investiție inițială de 1 milion de euro.


Noua firmă, care a primit acest aport de capital, va avea ca obiect principal de activitate fabricarea cuptoarelor, furnalelor și arzătoarelor. În acest timp, în Florența (Italia), muncitorii și oficiali guvernamentali protestează față de decizia grupului belgian, comunicată sindicatelor, de a închide fabricile din Figline și Incisa, unde lucrează aproape 320 de angajați, și - potrivit informațiilor din presa italiană - de a reloca activitatea în România, scrie
profit.ro.


În România, belgienii au avut anul trecut, cu aproape 600 de angajați, o cifră de afaceri de 340,1 milioane lei și un profit net de 27,2 milioane lei.


Vezi și EXCLUSIV! Dezastru pentru Lidl: A treia AMENDĂ din luna iulie! Este una uriașă

EXCLUSIV! Am aflat cine e personajul care a împărțit masa cu ministrul-demisionar al lui Liviu Dragnea! Legăturile pe care le are cu PSD

Apare un nou lanţ de magazine în România: Cui îi va face concurenţă gigantul japonez
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri