Victor Ponta atrage atenția: 'Statul român este, de fapt, într-un faliment deoarece consumă foarte mult. FMI a apărut imediat. Vrem să retrăim 2010?'

Autor: Ion Motea

Publicat: 08-10-2023 12:52

Actualizat: 08-10-2023 12:55

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Liderul Pro România, fostul premier Victor Ponta, a vorbit despre actuala situație economică a României și avertizează că ”orice creștere de taxe creeză nemulțumire”.


 


Consilierul onorific al premierului 
Marcel Ciolacu afirmă că
statul român este, de fapt, în
faliment.


 

”Varianta mai bună este să te duci la Comisia Europeană


Statul român este, de fapt, într-un faliment deoarece consumă foarte mult. Consumă mult mai mult decât încasează. Mai are două variante - una mai buna și una foarte proastă.

Varianta mai bună este să te duci la Comisia Europeană, cum s-a dus Ciolacu și a zis: „dați-mi banii din PNRR și vă promit că încerc să mai strâng șurubul!”.

”Orice creștere de taxe creeză nemulțumire”


Arăți practic că tu faci ce nu au făcut cei de dinainte. Dacă era o gândire pentru cei de dinainte, lucrurile stăteau așa: Anul trecut se puneau în dezbatere aceste modificări fiscale. Se anunța că se adoptă de la 1 ianuarie 2023. Sigur că lumea era nemulțumită, dar era totuși altceva. Orice creștere de taxe creeză nemulțumire. Nimeni nu va zice: „îmi place că mi-ai mărit taxele”, dar măcar aveai patru-șase luni un dialog. Lăsai firmele să-și facă un business plan și deja în 2023 opreai un pic căderea în cap”, a declarat Victor Ponta.

FMI a apărut imediat”


Și mai este și soluția proastă, adică FMI care a apărut imediat. Vrem să retrăim 2010? Eu cred că nu”, a mai declarat Victor Ponta, conform dcnews.ro.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri