Vodafone și Orange au concurență serioasă! Ce GIGANT intră, în august, pe piața de telefonie mobilă

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 07-08-2017 12:42

Actualizat: 07-08-2017 12:55

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Operatorii celebri din România, precum Vodafone, Telekom sau Orange, vor avea parte de o concurență serioasă, după ce un gigant și-a anunțat intrarea pe piața de telefonie mobilă, în luna august.


Începând cu 15 august, un operator telecom prin cablu care operează sub brandul AKTA, Digital Cable Systems (DCS), va include în ofertă și servicii de telefonie mobilă, alături de televiziune analogică și digitală, telefonie fixă și internet, informează
profit.ro.

DCS este parte a grupului american de investiții PineBridge Investments.  Un pachet quad-play include telefonie fixă, telefonie mobilă, televiziune și internet. Pentru furnizarea de servicii de telefonie mobilă, care vor fi disponibile doar sub formă de abonament, DCS a semnat cu Telekom Romania Mobile Communications un contract de tip MVNO.


Potrivit sursei citate, un MVNO (Mobile Virtual Network Operator) este un operator care furnizează servicii de voce și date mobile prin intermediul rețelei unui operator clasic de telecomunicații mobile, de la care închiriază, în baza unui acord comercial, servicii de acces la rețeaua de antene și fibră optică a acestuia.


Vezi și Atenție, a apărut o nouă metodă de escrocherie! Ce crai de Dorobanți a fost prima ȚINTĂ și cum s-a încheiat totul

ATENȚIE! Amendă de 200 de MILIOANE de dolari pentru Herbalife! Motivul este îngrijorător


Lovitura de imagine la adresa PRO Tv în urma unor acuzații foarte grave! Ce spun reprezentanții companiei

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri