Zegrean: 'Nu există așa ceva. Poate să se declare chiar azi stare de alertă în baza legislației existente'

Autor: Ion Motea

Publicat: 13-05-2020 16:30

Actualizat: 13-05-2020 16:10

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Augustin Zegrean, fostul președinte al Curții Constituționale a declarat că amendamentul propus de PNL și adoptat de Comisia Juridică, ce prevede că legea stării de alertă intră în vigoare de la publicarea în Monitorul Oficial, nu în 3 zile de la promulgare, este neconstituțional.


 

Comisia juridică de la Camera Deputaţilor a modificat proiectul privind starea de alertă. Mai exact, a fost introdus un amendament care prevede că legea intră în vigoare de la publicarea în Monitorul Oficial, nu în 3 zile de la promulgare, aşa cum prevede Constituţia.

Fostul preşedinte al CCR, Augustin Zegrean, a declarat că amendamentul este neconstituţional.


„Asta nu se poate. Este articolul 78 din Constituţie care zice că o lege intră în vigoare la 3 zile de la data publicării in Monitorul Oficial sau un alt termen ulterior prevăzut în lege. Anterior nu se poate. Mai târziu se poate, după un an, după 2 ani. Nu există aşa ceva. Numai ordonanţele intră în vigoare imediat”, a spus Zegrean, conform Mediafax.

 

De asemenea, fostul președinte al CCR a mai declarat că executivul poate institui stare de alertă având în vedere decizia CCR.


„Poate să se declare chiar azi stare de alertă în baza legislaţiei existente. Nu este necesar să se grăbească legea cu intrarea în vigoare”, a spus Zegrean.

Proiectul de lege privind starea de alertă urmează să ajungă la vot în plenul Camerei Deputaților, care este for decizional.

Citește și:


Combinație liberală: Din stomatolog de comună, a fost ‘cocoțată’ șefă de spital!

Statul german părtaș la momentele de groază prin care trec muncitorii români din industria cărnii. ‘Nu sunt vreun secret de stat. Cu toții le cunosc’


EXCLUSIV Ordin de retragere a Poliției de pe străzi! Au dispărut echipajele fixe (foto)
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri