Aceasta este CEA MAI SĂRACĂ localitate din România! Locuitorii au fugit

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 09-01-2018 08:16

Actualizat: 08-01-2018 23:54

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Aceasta este cea mai săracă localitate din România! Din cauza lipsei utilităților, locuitorii au fugit. Astfel, populația s-a înjumătățit.


Într-un top făcut de Ministerul Dezvoltării, Necșești, din Județul Teleorman, este cea mai săracă localitate. Din păcate, din cei 1.300 de oameni rămăși, 1.000 sunt pensionari și această localitate nu mai are alte șanse de dezvoltare, potrivit specialiștilor. Paradoxul este că se află la doar 100 de kilometri de cel mai bogat oraș din România, scrie
tarameanaturala.ro.

Necșești se află la două ore de mers cu mașină de Capitală țării. Din anii ’90, când avea 3.000 de locuitori, populația s-a înjumătățit. În tot satul mai sunt doar câțiva copii, majoritatea lăsați în grijă bunicilor. 300 de case sunt pustii, din cele 900 ale comunei.


Localnică: „Nu am, nu am pe nimenea. Pe Dumnezeu de sus!”.


Localnic: „Satul e îmbătrânit, satul e… mai mult de trei sferturi e îmbătrânit. 20% dacă mai e tineret, restul e plecați toți. Comună e săracă, nici apa, nici canalizare nu e”.

Oamenii spun că perioada în care localitatea s-a depopulat și a sărăcit coincide cu cei 16 ani în care la primărie a stat omul pe care ei l-au ales 4 mandate la rând.

Localnic: „Nu avem farmacie, apa curentă, nimic, nimic. Nicio perspectivă în comună asta, cu asemenea oameni nicio perspectivă!”.

Vezi și Din datorie în datorie! Amănunte NEȘTIUTE referitoare la polițistul acuzat de pedofilie

A fost prins! Ce avere are pedofilul din Drumul Taberei și unde lucra acesta

Complet neașteptat! Cine sunt parlamentarii care fac gălăgie la televizor, dar sunt MUȚI în Parlament!


EXCLUSIV! Liviu Dragnea, TRĂDAT de un lider important! Cere primarilor vot de susținere pentru Tudose președinte de partid

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri