ANI a hotărât: Secretar general adjunct în cadrul Ministerului Transporturilor, în conflict de interese

Autor: Cătălin Motea

Publicat: 13-10-2020 11:15

Actualizat: 13-10-2020 10:41

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Agenţia Naţională de Integritate a stabilit că Magdalena Niculescu, secretar general adjunct în cadrul Ministerului Transporturilor şi fost director în Ministerul Economiei, s-a aflat în conflict de interese.


Potrivit unui comunicat al ANI, în calitate de director al Direcţiei Juridice şi Relaţii Internaţionale din cadrul Ministerului Economiei, Magdalena Niculescu a avizat, în anul 2018, trei ordine ale Ministrului Economiei, prin care a fost nominalizată, în vederea alegerii ca administrator provizoriu al unei societăţi de către Adunarea Generală a Acţionarilor, respectiv a prelungirii duratei mandatului de administrator provizoriu al societăţii, precum şi în vederea alegerii de către Adunarea Generală a Acţionarilor în funcţia de preşedinte al Consiliului de Administraţie al societăţii.

În calitate de preşedinte al Consiliului de Administraţie al societăţii, Magdalena Niculescu a încasat venituri totale în cuantum de 22.088 lei.

ANI a mai anunţat marţi că Miklos Zoltan, directorul Penitenciarului Miercurea Ciuc, judeţul Harghita, a încălcat dispoziţiile Codului penal privind conflictul de interese, în acest caz fiind sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Miercurea Ciuc.


Conform ANI, în calitate de director al penitenciarului, Miklos Zoltan a aprobat, la data de 6 noiembrie 2018, o decizie prin care, începând cu data de 1 iulie 2018, nouă funcţionari publici cu statut special din cadrul penitenciarului (printre care şi fratele său), beneficiază de majorarea de 50% pentru lucrări de excepţie şi misiuni speciale, pe o perioadă de 3 luni, precum şi tabelul nominal, anexat deciziei,
informează agerpres.ro

Citește și:


Digitalizarea instituțiilor statului, un vis care a costat România miliarde de euro. Cum a dat lovitura Sebastian Ghiță


Un fost șef SPP, îndemn pentru români: ‘Să-i alungăm pe lași, veniți la Parascheva, veniți cu toți la Iași!’

EXCLUSIV A apărut primul ‘Baron’ USR! E scandal în partidul condus de Barna (surse)
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri