Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) a transmis printr-un comunicat de presă că unii furnizori de energie şi-au crescut artificial preţurile, pentru a cere mai mulţi bani de la bugetul de stat, scrie agerpres.ro
"În cadrul verificărilor realizate s-au identificat furnizori de energie care au utilizat metode/mijloace de creştere artificială a preţului mediu ponderat de achiziţie prin încheierea la preţuri excesive de contracte de achiziţie intra-grup, pe pieţe centralizate (produse cu livrare pe termen scurt - săptămână/lună) şi de acte adiţionale de modificare a preţului de contract încheiate după publicarea în Monitorul Oficial a OUG 118/2021, în vederea creşterii sumei decontate de la bugetul statului prin mărirea diferenţei dintre preţul mediu ponderat de achiziţie şi plafonul maxim stabilit prin OUG 118/2021, metodă prin care furnizorul poate beneficia de sume nejustificat de mari de la bugetul statului)", arată documentul citat.
Aceste tranzacţii încheiate în scopul măririi artificiale a preţului pot fi suspectate, conform reglementărilor europene, de posibilă manipulare de piaţă, au subliniat reprezentanţii ANRE, care au demarat investigaţii în acest sens.
Furnizorii au utilizat şi alte modalităţi de creştere artificială a sumei decontate prin "excluderea din datele declarate ca achiziţii pe contracte în derulare în perioada noiembrie 2021-ianuarie 2022 a contractelor cu preţ mic, metodă utilizată de unii furnizori în vederea îndeplinirii criteriului de eligibilitate privind depăşirea plafonului maxim de 525 lei/MWh (energie electrică) sau de 250 lei/MWh (în cazul gazelor naturale)".
Începând cu luna februarie 2022, lună din care se acordă compensări pe schema de plafonare pentru toţi clienţii noncasnici, au fost identificaţi furnizori care au solicitat compensare pentru proprii clienţi finali declarând ca unică sursă de achiziţie cantităţi de energie electrică pe care le-au primit în calitate de clienţi finali ai unor alţi furnizori, care la rândul lor au solicitat compensare pentru aceste cantităţi. În acest fel, pentru aceeaşi cantitate de energie electrică s-a solicitat compensarea de două ori, transmite AGERPRES
ANRE: Pentru a cere mai mulți bani de la bugetul de stat, unii furnizori de energie și-au crescut artificial prețurile
Trending

10:00Politica
Ciprian Ciucu s-a retras din PNL. Este anchetat de DNA pentru luare de mită

08:00Entertainment
B1 TV, schimbare uriașă. Acționariatul a fost modificat, cine deține acum televiziunea

15:00Social
Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026. Când se vor retrage din câmpul muncii bărbații și femeile, după noua lege

06:30Economie
Horoscop financiar 25 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani

14:00Horoscop
Horoscop iulie 2026. Cele mai importante evenimente astrale, cum va fi influențată fiecare zodie

11:00Economie
Consilierul lui Mugur Isărescu, avertisment dur pentru România. Am putea ajunge precum Grecia

15:30Economie
Bancomatele din România se schimbă. Modificarea dorită de milioane de români devine realitate, chiar obligație pentru bănci

13:00Economie
Oferta SGR de la Kaufland, valabilă până pe 30 iunie 2026. Primești dublu față de cât oferă alte supermarketuri

10:30Economie
Comisia Europeană a lămurit de ce România nu poate trece la euro. În vremea lui Traian Băsescu aveam această capacitate

13:11Economie
Curs valutar BNR 25 iunie 2026: Euro si dolarul american
Articole Similare

21:01Social
Problemele ascunse la vedere ale copiilor din școli și licee. Medicul psihiatru Andreea Socol explică ce temeri ale părinților le sunt transpuse elevilor

15:00Social
Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026. Când se vor retrage din câmpul muncii bărbații și femeile, după noua lege

22 iunSocial
Alocație și indemnizație creștere copil în iulie. Data exactă la care vor fi alimentate cardurile

22 iunSocial
Pensii în iulie. Când intră banii pe card și când începe livrarea prin Poșta Română

16 iunEconomie



