Bnaca Națională a României a rămas fără unul dintre viceguvernatorii săi după ce Bogdan Olteanu și-a dat demisia din funcție. Chestionat pe acest subiect, președintele Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea, a declarat că România ar putea desemna un nou viceguvernator al Băncii Naționale după alegerile legislative din 11 decembrie, deoarece Parlamentul are nevoie de timp pentru a face cea mai bună alegere.
Principalele partide parlamentare au căzut de acord să amâne o decizie cu privire la noul viceguvernator al BNR până după alegeri astfel încât perioada de campanie să nu afecteze numirea unui nou viceguvernator, a declarat luni Liviu Dragnea într-un interviu acordat Bloomberg, potrivit Agerpres.
Citește și:
Echipa lui Iohannis care va elabora ‘Proiectul de țară’
Probleme pentru primarul Sectorului 3
Replica VIRALĂ a lui Cioloș, prin care a făcut knockout toată clasa politică
"Vrem să dispunem de timp pentru a lua cea mai bună decizie iar această decizie nu ar trebui influențată de dezbaterile electorale. Este important să avem un mediu politic calm atunci când discutăm propuneri și audiem candidați pentru acest post", a spus Liviu Dragnea.
Începând din luna august, Consiliul de Administrație al BNR a fost redus de la nouă la opt membrii, în condițiile în care Bogdan Olteanu se află în arest la domiciliu în dosarul în care este acuzat de trafic de influență. La ultima sa ședință de politică monetară, din 4 august, BNR a menținut dobânda de referință nemodificată pentru a 10-a reuniune consecutivă.
"Guvernatorul Mugur Isărescu ne-a asigurat că BNR poate funcționa foarte bine și cu opt membrii în Consiliul de Administrație", a spus Dragnea.
Citește și:
Miliardarul Ion Țiriac anunță cel mai ambițios proiect al său
Banca Mondială, anunț care dă fiori reci liderilor lumii
Anunțul specialiștilor IT: România ar putea deveni prima țară din lume
Uluitor! Cât câștigă Carla’s Dreams pe concert și ce pretenții au
Uimitor! Cât a câștigat Serena Williams din tenis până acum! Nici Halep nu stă rău













