Coşmarul din 2009 – 2010 este foarte aproape să se repete în România. Se pare că ne apropiem de o nouă criză, iar economia este pe butuci. Asta spune senatorul liberal, Florin Câţu.
Acesta avertizează că execuția bugetară pe luna septembrie arată că economia României e în derivă. Economistul a precizat că primele consecințe se vor vedea la rectificarea bugetară, când nu vor mai fi bani pentru niciun proiect, iar apoi anul viitor, când bugetul va fi unul de austeritate. Cifrele, susține el, confirmă că Guvernul Dăncilă este cel mai slab guvern din ultimii 30 de ani.
”Astăzi a fost publicată, ca de obicei cu întârziere, execuţia bugetară pentru luna septembrie. Situaţia este neplăcută şi m-a surprins neplăcut această execuţie din mai multe motive, dar este clar că avem confirmarea, acum după 9 luni de zile, că acest Guvern Dăncilă este cel mai slab guvern în perioada postdecembristă, după Revoluţia din '89. Mai multe lucruri aş vrea să amintesc, nu vă dau toate cifrele, dar după 9 luni de zile veniturile la buget sunt mai mici cu 12 miliarde decât erau programate, ca să aveţi o imagine asupra situaţiei execuţiei bugetare. Un alt motiv pentru care m-a surprins neplăcut această execuţie bugetară este că mă aşteptam să fie mai bună, chiar dacă în raportul pe care l-am publicat şi a fost aprobat de BEx am prezentat o situaţie a execuţiei bugetare cu un deficit spre sfârşitul anului de 3,5%, mă aşteptam ca situaţia să fie mai bună, datele care au apărut astăzi arată o economie în derivă”, a spus Florin Cîţu, potrivit Agerpres.
Cîțu l-a acuzat apoi pe Eugen Teodorovici, Ministrul Finanțelor, că, în ciuda situației economice, ”pe la toate televiziunile a venit şi a prezentat o situaţie roz a economiei”.
”Iar astăzi avem o execuţie bugetară care arată o economie în derivă, o economie în criză. Primele consecinţe vor apărea la rectificarea bugetară, când veţi vedea că nu vor mai fi bani pentru niciun fel de proiect şi cele şapte proiecte anunţate de Dăncilă acum câteva luni de zile nu vor putea fi finanţate şi veţi vedea un buget de austeritate pentru 2019”, a mai declarat liberalul.
”De aceea îmi este clar cu aceşti oameni nu putem prelua preşedinţia Consiliului UE, iar Liviu Dragnea trebuie nu doar să facă o remaniere, trebuie să-i trimită pe toţi acasă”, a mai spus senatorul. Florin Cîțu a mai precizat că ”fără tăieri masive de cheltuieli în 2018 şi în 2019 România intră în criză mult mai devreme decât ne aşteptam”.
Vezi și Par blestemați de Elena Udrea! ‘Prietenii’ care au denunțat-o la DNA au probleme mari-Iată ce au pățit
Ultimă oră! Veste uriașă pentru abonații RCS&RDS
Sute de mii de clienți ai Băncii Transilvania sunt vizați! Ce vor primi în perioada următoare
Avertisment apocaliptic pentru toţi românii: Ne apropiem de o nouă criză – ‘România e în derivă’
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunHoroscop
Horoscop financiar 18 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani si afaceri

18 iunEconomie
Wizz Air și tarifele noi, după compromisul UE. Se schimbă costurile pentru bagaje

18 iunSport
Simona Halep, avere uluitoare din tenis. Banii câștigați în anii de glorie au ajutat-o să-și pornească propriile afaceri

18 iunEntertainment
Kanal D, de vânzare. Turcii ar fi dispuși să vândă postul TV pentru un colos media care oferă o avere

18 iunEconomie
La Varna, Sofia sau Istanbul direct cu trenul. CFR a anunțat costul biletelor

18 iunEconomie
Programările la medic se vor face și online. Platforma pe care o vor folosi românii din octombrie 2026

18 iunEconomie
Deficitul bugetar al României a scăzut la 1,17% din PIB în primele patru luni din 2026

18 iunEconomie
Tramvaiele din București care dispar după decenii bune. "La revedere" Tatra

18 iunPolitica
Ciprian Ciucu, audiat de DNA. Ce acuzații i se aduc primarului Capitalei și cum se apără, primele declarații
Articole Similare

31 minute în urmăEconomie
Compania CFR Marfă şi-a cerut falimentul în instanţă. Firma de stat va fi lichidată oficial

circa 2 ore în urmăEconomie
Ciprian Ciucu, noi reguli pentru bucureșteni. Anunțul pe care ar trebui să-l cunoască toți cetățenii despre terasele pe domeniul public

18 iunEntertainment
Kanal D, de vânzare. Turcii ar fi dispuși să vândă postul TV pentru un colos media care oferă o avere

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunEconomie



