Potrivit Economica, este vorba despre BNP Paris, a doua bancă după HSBC. Se pare că banca are în vedere transformarea instituțiilor nebancare în sucursale proprii, după modelul recent din Cehia.
IFN-ul Cetelem va deveni astfel sucursala BNP Paribas în România, după modelul ING Bank. Mai exact, o filială gen BCR se supune legilor din România.
Sucursalele BNP Paris sunt specializate în mai multe domenii, printre care: domestic markets și bankingul tradiţional generalist.
Cel mai profitabil model de business pentru BNP Paribas este personal banking (credite pentru persoane fizice) prezent în 28 de ţări din întreaga lume.
Vezi și Kaufland REACȚIONEAZĂ! Anunțul făcut de companie după ce un client a fost refuzat fiindcă vorbește românește
VIDEO/REVOLTĂTOR! Ce cunoscut hipermarket din România nu servește clienții care vorbesc ROMÂNEȘTE
Atenție, șomeri! Câți bani puteți primi de la stat și în ce condiții


















