Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București a bătut palma cu Federația Română de Volei. Mai exact, la sediul Camerei de Comerţ si Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB) a avut loc semnarea protocolului de colaborare între Camera bucureşteană şi Federația Română de Volei (FRV).
Ca urmare a parafării acestui document de către președinții celor două organizații, Iuliu Stocklosa şi respectiv, Adin Cojocaru, în prezența av. Cosmin Marina, vicepreședinte al CCIB, cele două părţi vor coopera în vederea realizării în parteneriat a unor proiecte cu implicații asupra comunităților pe care le reprezintă.
„Prin semnarea acestui protocol, inedit la prima vedere, Camera bucureșteană face un pas important în promovarea sportului și a rolului pe care acesta îl are în educarea societății. Un om care practică sau a practicat în mod organizat o activitate sportivă este disciplinat, ambițios, știe să lucreze alături de colegi, este dedicat proiectelor în care se implică. Este și va fi un angajat dorit în orice companie. În plus, oferim comunității de business oportunitatea de a utiliza noi instrumente de promovare și de a-și reevalua strategiile în domeniul responsabilității sociale corporative, prin includerea unor componente dedicate activităților sportive”, a declarat Iuliu Stocklosa, președintele CCIB:
Îmbinarea tot mai mare a activităților sportive cu cele de afaceri, cum ar fi înființarea în cadrul cluburilor sportive a unor firme comerciale, sau reclamele pentru promovarea businessului folosite pe durata competițiilor sportive fac ca semnarea acestui protocol de colaborare să se înscrie atât pe linia preocupărilor CCIB de a atrage noi membri din rândul mediului de afaceri legat de mișcarea sportivă, cât și de a sugera o mai largă implicare a tuturor membrilor în susținerea activităților sportive cu posibile beneficii în plan economic.
„Este o onoare să fim parteneri cu cea mai importantă instituție care reprezintă mediul de afaceri din București. Protocolul semnat astăzi reprezintă pentru Federația Română de Volei și pentru întreg voleiul românesc o oportunitate de dezvoltare a acestui sport pe toate palierele, de a-l promova în rândul comunității de afaceri bucureștene, pe care o dorim cât mai aproape de volei și de sport în general. Anul acesta este unul foarte important pentru voleiul românesc, singurul sport de echipă de la noi din țară calificat atât cu naționala masculină, cât și cu cea feminină, la turneele finale ale Campionatelor Europene de seniori, respectiv senioare. De asemenea, în 2025, România va fi co-organizator al Campionatului European masculin de volei pentru seniori și suntem convinși că împreună cu noul nostru partener, Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București, vom reuși să ne îndeplinim toate obiectivele propuse și chiar să le depășim”, a afirmat Adin Cojocaru, președintele FRV.
Conducerile CCIB și FIV și-au exprimat convingerea că, printr-o bună conlucrare la nivelul grupului de lucru comun, constituit din specialişti ai ambelor instituţii, prevederile protocolului vor fi puse în aplicare rapid.
Camera de Comerț a Bucureștiului a bătut palma cu Federația Română de Volei
Trending

14:55Actual
Doliu în lumea teatrului românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins la 56 de ani

12:34Economie
Tenaris achiziționează Artrom Steel Tubes pentru 86 de milioane de euro. Tranzacție strategică pe piața europeană de țevi de oțel

13:30Economie
Guvernul aprobă majorări salariale de 6,5% pentru angajații Romgaz, începând cu 1 iunie 2026

19:21Economie
Comisia Europeană încurajează România să continue consolidarea fiscală. Costurile de împrumut au început să scadă

12:39Economie
Indicele BET atinge un nou maxim istoric de 29.720 puncte. Bursa de Valori București marchează o creștere de 21% de la începutul anului

20:43Economie
Guvernul interimar accelerează programele de relansare economică. Programul SME Eco-Tech, buget de 289 milioane lei
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



