Revoluţia fiscală a Guvernului Mihai Tudose face ravagii în economie. Antreprenorii din IT fac orice ca să nu-şi piardă angajaţii cărora le scad veniturile aşa că le propun stimulente de care nu au mai beneficiat până acum.
Firmele cu mai puţin de 21 de angajaţi vor fi nevoite să îi cheme pe toţi salariaţii la negocierea Contractului Colectiv de Muncă. Companiile mai au la dispoziţie 20 de zile pentru a-şi chema angajaţii sau reprezentanţii salariaţilor la negocieri, conform legii. La unele companii mai mici s-au găsit soluţii fără precedent.
„Am chemat la discuţii toţi salariaţii, nu există reprezentant sindical pentru că suntem puţini. Am negociat şi am mărit puţin nivelul salariilor, însă nu suficient încât să echivaleze nivelul net din 2017. Creşterile stabilite sunt cuprinse între 7 şi 10% pentru cei 12 salariaţi, ceea ce înseamnă că aceştia vor avea, cel puţin în primele trei-patru luni, venituri nete mai mici ca în 2017 cu circa 5%“, a spus Florin Scarlat, fondatorul Bit Solutions, conform zf.ro.
El a mai spus că, cel puţin în primele luni, nu se poate duce la clienţi să le ceară o majorare a preţurilor stabilite în contract pentru că s-a schimbat legislaţia privind transferul de contribuţii, dar că a stabilit un plan de acţiuni pentru această perioadă împreună cu angajaţii astfel încât calitatea serviciilor oferite să crească şi, prin urmare, să poată renegocia contractele cu clienţii. „Scăderea veniturilor nete ale angajaţilor a fost parţial acoperită de unele beneficii, spre exemplu, unii angajaţi vor putea lua maşina de serviciu acasă“, a mai spus Florin Scarlat.
Vezi și Kaufland dă o nouă lovitură: Mutarea prin care se va detașa simțitor de concurență
O parte dintre companiile mari au hotărât deja că vor menţine veniturile nete ale angajaţilor la acelaşi nivel ca în 2017. „Măsurile decise de PROFI sunt de asemenea natură încât veniturile angajaţilor companiei să nu se diminueze ca urmare a noilor prevederi fiscale“, au transmis reprezentanţii retailerului alimentar Profi Reprezentanţii sindicatelor spun că o mare parte dintre companii vor să apeleze la varianta unor bonusuri lunare în prima parte a anului viitor pentru a nu majora salariile brute ale oamenilor cu 17%, cât ar fi nevoie pentru a menţine nivelul net din 2017.
„Relativ o mare parte dintre angajatori, inclusiv cei mari (inclusiv multinaţionale), doresc să opteze pentru varianta unor premii date lunar, care să conducă la nescăderea netului în perioada ianuarie - martie, până când OUG va deveni lege. Nu sunt siguri că atacul la Curtea Constituţională dă dreptate guvernului şi le este frică că, în cazul în care capitolul transfer taxe cade, ei rămân cu salariul brut crescut şi nu îl mai pot reduce“, a spus Bogdan Hossu, preşedintele confederaţiei sindicale Cartel Alfa.
Vezi și Un gigant american ‘atacă’ DACIA: Automobilul asamblat chiar în România, gata să detroneze noul Duster
El a mai precizat că o parte dintre companii au spus că urmează să negocieze cu salariaţii sau cu reprezentanţii acestora, însă nu au în plan să crească salariile brute şi că a avut un caz în care reprezentanţii Cartel Alfa au fost solicitaţi să participe la o negociere, deşi compania nu avea sindicat. În unele companii mici însă, negocierile încă nu au început.
„În domeniul nostru, pe salariaţi îi interesează cât primesc în mână şi nu nivelul taxelor. Nu am avut încă negocieri, nu vreau să îmi bat capul cu asta, voi face ce îmi zice expertul meu contabil şi mă voi adapta legilor. Oricum, nu avem de gând să scadem salariile nete ale oamenilor, pentru că riscăm să îi pierdem. Iar oamenii gata formaţi, instruiţi, care ştiu mersul lucrurilor, valorează foarte mult“, a spus Mihai Andrei, unul dintre proprietarii restaurantului de burgeri 3Kombinat din Bucureşti, care are în prezent 10 salariaţi.
Vezi și Una dintre cele mai rare fabrici din lume revine pe piața din România- câte locuri de muncă pune la ‘bătaie’
Ce fac marile companii pentru a nu-şi pierde angajaţii: Ce stimulente vor primi din 2018-antreprenorii au găsit soluția
Trending

24 iunPolitica
Din ce trăiește Oana, fiica Elenei Lasconi. Are 32 de ani și este singurul copil al fostei știriste PRO TV

10:00Politica
Ciprian Ciucu s-a retras din PNL. Este anchetat de DNA pentru luare de mită

08:00Entertainment
B1 TV, schimbare uriașă. Acționariatul a fost modificat, cine deține acum televiziunea

24 iunEconomie
Ce s-a ales de Crenguța Leaua, eroina de la Roșia Montană. Ne-a adus victoria în procesul cu canadienii de la Gabriel Resources

24 iunEconomie
Se schimbă banii din România. BNR vine cu noi bancnote, emisiunea 2026, pentru toate cupiurile aflate în uz

06:30Economie
Horoscop financiar 25 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani

24 iunEconomie
Top 10 licee din Bucuești în 2026. Instituțiile de învățământ care vor avea cele mai mari medii de admitere

14:00Horoscop
Horoscop iulie 2026. Cele mai importante evenimente astrale, cum va fi influențată fiecare zodie

15:00Social
Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026. Când se vor retrage din câmpul muncii bărbații și femeile, după noua lege

24 iunEntertainment
Serialul cu Cabral și Dragoș Bucur se întoarce la PRO TV. A avut audiențe-record acum 20 de ani, iar acum vine cu sezon nou
Articole Similare

8 minute în urmăEconomie
Datoria României, la 90% din PIB. Scenariul sumbru al CE pentru următorul deceniu

38 minute în urmăEconomie
Licitație de 1,3 miliarde de lei pe un contract cu statul, anulată. Construirea Centurii Baia Mare ar putea fi întârziată de contestații

circa 1 oră în urmăEconomie
Sumele reale pe care le produc avioanele lui Ion Țiriac. Intră în concurență directă cu Frații Pavăl, Dan Șucu și alți magnați

16:30Economie
Bonafarm va prelua Napolact, iar urmările vor fi resimțite pentru producători și clienți. Consiliul Concurenței a studiat situația și a venit cu primele concluzii

16:00Economie



