Deputaţii au decis! Ce amenzi uriaşe riscă cei care practică HĂRŢUIREA

Autor: Ancuța Paraschivoiu

Publicat: 11-07-2018 13:41

Actualizat: 11-07-2018 09:24

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Camera Deputaților a adoptat marți proiectul de lege inițiat de deputatul independent Oana Bîzgan-Gayral, fost USR, care prevede sancționarea cu amendă pentru hărțuire, hărțuire sexuală și hărțuire psihologică.


Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional, a adoptat marţi, cu 214 voturi “pentru”, opt voturi ”împotrivă” şi zece abţineri, un proiect de lege pentru modificarea legii 202/2002 privind egalitatea de şanse între femei şi bărbaţi, care prevede că hărţuirea psihologică şi hărţuirea stradală se pedepsesc cu amendă contravenţională cuprinsă între 3.000 şi 10.000 de lei.


Astfel, după alineatul 1 al articolului 6 din actuala lege 202/2002 s-a adăugat următoarea prevedere: “Se interzic comportamentele de hărţuire, hărţuire sexuală sau hărţuire psihologică atât în public, cât şi în privat”.


Printre altele, discriminarea pe bază de sex sau prin utilizarea de către angajator a unor practici care dezavantajează persoanele de un anumit sex, în legătură cu relaţiile de muncă, discriminarea pe bază de maternitate a femeilor gravide sau care alăptează şi hărţuirea sexuală se pedepsesc cu amendă contravenţională cuprinsă între 3.000 şi 10.000 de lei.


În forma iniţială adoptată de Senat, amenda contravenţională era cuprinsă între 3.000 şi 100.000 de lei.

Vezi şi Surpriză totală! Cine este și ce avere are noul procuror-șef interimar al DNA

„Corupția ucide” rupe rândurile! Atac la președintele Klaus Iohannis, după ce șeful statului a revocat-o pe Laura Codruța Kovesi

O nouă decizie controversată a Guvernului Dăncilă: Culisele vânzării unui colos industrial – ce se va întâmpla cu banii
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri