O adevărată bombă a fost aruncată în spațiul public! Potrivit unui fost lider PSD, lui Liviu Dragnea îi convine faptul că președintele Klaus Iohannis a lăsat-o în afara Guvernului pe Lia Olguța Vasilescu.
Senatorul Adrian Ţuţuianu a afirmat, miercuri, într-o conferinţă de presă la Târgovişte, că lui Liviu Dragnea îi convine faptul că Olguţa Vasilescu nu a fost numită ministrul Transporturilor, adăugând că preşedintelui PSD nu îi plac liderii care au imagine bună.
„Faptul că Olguţa Vasilescu nu a fost numită ministrul Transporturilor este o situaţie care îi convine de minune lui Liviu Dragnea. Explic puţin. Olguţa Vasilescu, dincolo de simpatiile şi antipatiile dintre mine şi ea, face parte din categoria liderilor PSD cu o imagine bună. Liviu Dragnea nu suportă liderii care au o imagine bună. Şi, atunci, cred că a stimulat-o în direcţia plecării de la Ministerul Muncii la Ministerul Transporturilor, luând în calcul faptul că nu va fi validată această propunere de preşedintele Iohannis'', a spus Ţuţuianu.
Acesta a mai afirmat că preşedintele Klaus Iohannis se comportă ca un candidat.
„Suntem în situaţia în care preşedintele Iohannis se comportă ca un candidat (...). Era evident că preşedintele nu poate să nu ia act de revocarea din funcţie a doi miniştri. Era atât de limpede încât nu a fost decât un act de război politic şi nu o chestiune fundamentată constituţional. Faptul că nu a numit propunerile făcute de prim-ministru, aici suntem în zona în care preşedintele se poate pronunţa. Curtea Constituţională, prin mai multe decizii, a statuat dreptul preşedintelui de a refuza anumite propuneri. Vom vedea care sunt argumentele'', a mai spus Adrian Ţuţuianu.
Exclus la sfârşitul anului trecut din PSD, Ţuţuianu a explicat şi de ce Olguţa Vasilescu poate fi marginalizată în partid.
„Olguţa Vasilescu nu mai este în guvern, ceea ce îi convine lui Liviu Dragnea, nu mai este o persoană care are tribună. Totdeauna, dacă ai tribună, poţi să te exprimi mai mult. Nu are nici ministerul, nu are nici vreo funcţie în Parlamentul României, în felul acesta, Liviu Dragnea a înlăturat un posibil contestatar sau un posibil candidat la preşedinţia României, aţi văzut că unii deja au comentat pe chestiunea asta. Cu cât vor comenta mai mult, cu atât Olguţa Vasilescu va fi mai marginalizată în partid'', a spus Adrian Ţuţuianu.
Vezi și De necrezut! Unde ar locui tatăl premierului Viorica Dăncilă (foto) – Imagini incredibile
Vești proaste pentru toți abonații telefoniilor mobile! Ce mare lovitură le pregătesc RCS-RDS, Vodafone, Orange și Telekom clienților lor
Exploziv! De ce îi convine lui Liviu Dragnea ca Olguța Vasilescu să fie scoasă din Guvern
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 09-01-2019 14:18
Trending

13:30Politica
Daciana Sârbu și-a refăcut viața, după divorțul de Victor Ponta. Noul iubit, mai tânăr cu 2 decenii: „Îmi iubește fetele”

15:00Actual
4 televiziuni noi pentru clienții Digi. Vor fi disponibile posturile doar pe telefon și pe tabletă

16:30Actual
Bursele sociale, tăiate. Mii de elevi din România, afectați în mod direct de proiectul de la Ministerul Educației

18 augActual
Ce poți scădea pe firmă și ce nu acum, în 2026. Cei care folosesc banii din afacere în aceste scopuri pot fi aspru sancționați

07:30Politica
Noi cartiere în orașul Liei Olguța Vasilescu. Craiova se extinde, vestea cea mare a venit chiar de la primăriță

08:30Externe
Nokia, marea retragere, după 4 decenii de activitate. Dispar fabricile producătorului din China

18 augPolitica
Când vom avea următoarele alegeri în România. Excludem de la calcul variantele de anticipate

11:30Actual
Românii au luat cu asalt Hervis înainte de plecarea din țară. Reduceri masive în toate magazinele lor din România

14:00Actual
Unde poți duce hainele pe care nu le mai porți. Variante prin care poți face o faptă bună, în loc să le arunci

06:30Horoscop
Horoscop financiar 19 august 2026: Previziuni complete pentru toate zodiile
Articole Similare

25 minute în urmăEconomie
Suntem pe primul lor în UE la scumpiri. Chiar dacă a scăzut inflația, prețurile rămân ridicate în România

circa 2 ore în urmăEconomie
Mall-urile, paguba din buzunarele românilor. 42 de miliarde de euro au cheltuit cetățenii în 2025

13:09Economie
Curs valutar BNR 19 august 2026: Euro și dolarul, noile cotații

18 augEconomie
Chinezii au pus ochii pe România. Tot mai mulți producători se gândesc să deschidă fabrici aici

18 augEconomie



