Până în 2.000 de lei, pensiilor nu vor fi impozitate.
Între 2.000 și 7.000 de lei, pensiilor vor fi impozitate cu 10%.
Peste 7.001 lei, pensiile de serviciu ar urma să fie impozitate cu 85%.
„Impozitarea pensiilor de serviciu nu are de ce să fie neconstituțională!
Dimpotrivă, este singura soluție legală!”, a precizat, pe Facebook, Cristian Vasilcoiu, consilierul Olguței Vasilescu de la Camera Deputaților, care a prezentat următoarea imagine:
Anunțul făcut de Marcel Ciolacu
„PSD a propus și vom vota astăzi în Parlament impozitarea drastică a pensiilor speciale! Cu 85%!
Toate pensiile din România trebuie aduse la un nivel decent, comparabil cu cele din sistemul public.
Acești bani trebuie să se ducă obligatoriu către alocații și pensii și nu în buzunarele clientelei politice a PNL!”, a spus Ciolacu.
Precizările făcute și de Florin Roman, liderul deputaților PNL
„Toate pensiile speciale din România vor fi impozitate, iar cele care depășesc 7.000 de lei vor fi impozitate cu 85%, urmare a unui amendament inițiat și susținut de PNL și PSD. În mod similar vom acționa și mâine în ceea ce privește pensiile speciale ale parlamentarilor, astfel încât să fie îndepărtatată orice inechitate socială între pensionari.
PNL a susținut întotdeauna principiul contributivității, că un pensionar nu poate fi mai special decât altul. Amendamentul depus obligă PSD să rupă frăția cu pensiile speciale. Propunerea de impozitare a fost luată prin consens de liderii de grup, iar modalitatea de legiferare respectă deciziile Curții Constituționale, care spun că pensiile speciale nu pot fi anulate, dar pot fi impozitate. Astăzi se mai îndeplinește o promisiune a PNL făcută în perioada camapaniei electorale, când am promis oamenilor echitate socială și tăierea pensiilor speciale”, a afirmat Florin Roman, liderul deputaților PNL.
Vezi și
Magistratura – afacere de familie. Cine e și ce încasări are de la statul român judecătorul care l-a eliberat pe criminalul care i-a dat foc tinerei de 17 ani
Legea a fost aprobată! Se dau banii înapoi
EXCLUSIV Poliția e gata de asediu! Achiziții la foc automat: 25.000 de pistoale, un milion de cartușe, bastoane cu electroșocuri și căști de protecție cu vizor


















