Impozit pe clădiri în anul 2020- cei care plătesc toată suma vor putea beneficia de o reducere!

Autor: Ion Elena, redactor

Publicat: 20-01-2020 21:08

Actualizat: 20-01-2020 20:21

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Potrivit legislației fiscale, cei care dețineau o clădire pe 31  decembrie 2019 trebuia să plătească impozitul. Anul acesta, cei care plătesc impozitul mai devreme vor beneficia de o reducere consistentă. 


 


Prima tranșă pe anul 2020 a clădirilor mixte, rezidențiale și nerezidențiale trebuie plătită până la data de 31 martie, însă cei care se grăbesc să plătească impozitul integral pe 2020 vor beneficia de o reducere de 10% din totalul de plată, potrivit
avocatnet.ro.


Codul fiscal prevede, de asemenea, faptul că impozitul pe clădiri se plătește în funcție de destinație, și nu în funcție de calitatea proprietarului. Mai pe scurt, plata pentru clădirile rezidențiale, cele exclusiv de locuit va fi diferită față de plata pentru clădirile nerezidențiale, care sunt folosite în scop economic. Dacă o locuință este folosită atât ca sediu social, dar și ca spațiu de dormit, atunci se consideră destinație mixtă, iar plata impozitului se va face în consecință.


 

Vezi și:

SURSE Începe marea curățenie, după ce apropiata lui Liviu Dragnea a pierdut șefia

Ies la iveală detalii incendiare! Șeful Serviciului de Pază și Protecție, cunoscutul general Lucian Pahonțu, ar reveni pe scena politică

Vești mari! Mai multe zile libere pentru anumiți români

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri