Ministerul Sănătății a anunțat un nou bilanț al cazurilor de coronavirus înregistrate pe teritoriul României. MS informează că au crescut cazurile de coronavirus în ultimele 24 de ore.
Pentru același interval, Ministerul Sănătății anunță că au fost raportate 3 decese.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 441 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 12 mai multe faţă de ziua anterioară. 120 din cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 26 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.
În unităţile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secţii cu COVID-19 este de 601, cu 26 mai multe faţă de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 91 persoane, cu 4 mai multe faţă de ziua anterioară. Din cei 91 pacienţi internaţi la ATI, 78 sunt nevaccinaţi.
Din totalul pacienţilor internaţi, 54 sunt minori, 53 fiind internaţi în secţii, cu 4 mai mulţi faţă de ziua anterioară şi 1 la ATI, cu 1 mai mult faţă de ziua anterioară.
DECESE
Până astăzi, 67.249 persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat.
În intervalul 16.11.2022 (10:00) – 17.11.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (1 bărbat şi 2 femei), fără decese raportate anterior intervalului de referinţă.
Dintre cele 3 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 de ani, 1 la categoria de vârstă 70-79 de ani şi 1 la categoria de vârstă peste 80 de ani. Toţi pacienţii decedaţi prezentau comorbidităţi şi 1 era vaccinat.
TESTARE
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 2.469 teste RT-PCR (1.447 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.022 la cerere) și 10.590 teste rapide antigenice.
Informarea de la ora 13:00. Peste 400 de noi cazuri de Covid-19 și 3 decese au fost raportate în ultimele 24 de ore
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 17-11-2022 13:51
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunEconomie
Wizz Air și tarifele noi, după compromisul UE. Se schimbă costurile pentru bagaje

18 iunSport
Simona Halep, avere uluitoare din tenis. Banii câștigați în anii de glorie au ajutat-o să-și pornească propriile afaceri

18 iunEntertainment
Kanal D, de vânzare. Turcii ar fi dispuși să vândă postul TV pentru un colos media care oferă o avere

18 iunEconomie
La Varna, Sofia sau Istanbul direct cu trenul. CFR a anunțat costul biletelor

18 iunEconomie
Programările la medic se vor face și online. Platforma pe care o vor folosi românii din octombrie 2026

18 iunEconomie
Tramvaiele din București care dispar după decenii bune. "La revedere" Tatra

08:00Economie
Ciprian Ciucu, noi reguli pentru bucureșteni. Anunțul pe care ar trebui să-l cunoască toți cetățenii despre terasele pe domeniul public

18 iunEconomie
Beneficiu suplimentar pentru victimele Mineriadei. Banii în plus de la stat nu le vor fi impozitați

18 iunPolitica
Ciprian Ciucu, audiat de DNA. Ce acuzații i se aduc primarului Capitalei și cum se apără, primele declarații
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



