Conform legislației în vigoarea, ridicarea mașinilor abandonate intră în sarcina administrațiilor locale. Practic, Poliția Locală ar trebui să întreprindă astfel de activități.
Potrivit Jandarmeriei, în ultimele șapte luni „au fost ridicate 70 de autoturisme abandonate și au fost aplicate peste 100 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 1.961.300 de lei persoanelor care nu au înțeles importanța unui mediu curat”.
„Ne pregătim pentru un weekend curat!
Poate vă întrebați care este legătura între munții de gunoaie, deșeurile aruncate pe marginea drumurilor, mașinile abandonate și activitatea noastră. Aparent nu există legătură, însă alături de colegii din cadrul Gărzii Naționale de Mediu acționăm permanent pentru a preveni abandonul acestora în locuri nepermise, precum și pentru informarea cetățenilor asupra consecințelor produse ca urmare a aruncării deșeurilor în locurile neamenajate.
Numai în ultimele șapte luni, alături de ceilalți parteneri, am desfășurat peste 140 de acțiuni, în care au fost ridicate 70 de autoturisme abandonate și au fost aplicate peste 100 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 1.961.300 de lei persoanelor care nu au înțeles importanța unui mediu curat pentru noi toți.
Vom continua și în acest weekend acțiunile, iar celor care refuză să protejeze mediul înconjurător ținem să le amintim că nu facem rabat de la aplicarea legii.
Weekend curat tuturor.”, informează Jandarmeria Română.
Vezi și
SURSE Cazul prezentat Bugetul.ro ajunge pe masa prefectului USR-PLUS! A făcut DSP-ul un document la apelul unui agent economic, în urma unei discuții telefonice?
EXCLUSIV Scandal între instituțiile cu rol-cheie în pandemie! Cum se recoltează probele la DSP – ANPC acuză încălcarea legii
S-ar pregăti un dosar penal pentru Ludovic Orban, înainte de Congres! Scopul? Să nu apară al 3-lea ‘dosar’ al lui Florin Cîțu

















