Lovitură dură pentru compania patronată de Zoltan Teszari, RCS&RDS! Gigantul în telecomunicații a pierdut, în primă instanță, procesul privind prelucrarea datelor cu caracter personal, colectate fără acordul clienților.
În primă fază, compania a fost obligată să şteargă datele cu caracter personal ale clienţilor, de exemplu codul numeric personal. Ulterior, RCS&RDS a cerut anularea deciziei, dar fără succes.
Tribunalul Bucureşti a respins cererea de anulare a deciziei.
Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) a decis, în luna aprilie, ca datele clienţilor să fie şterse.
RCS&RDS nu este singurul operator care s-a aflat în această situaţie. Orange, Vodafone şi Telekom au avut şi ei fix aceeaşi problemă, informează RomâniaTV.net.
Toţi au contestat în instanţă decizia Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP).
RCS&RDS face parte din grupul Digi şi este unul dintre cei mai mari jucători de pe piaţa din România. Colosul furnizează servicii de cablu, telefonie fixă şi mobilă, dar şi internet.
În 2017, compania a înregistrat un profit de 294,5 milioane. Potrivit Ministerului Finanţelor, jucătorul a înregistrat o cifră de afaceri de 4, 227 miliarde lei.
Vezi și Exclusiv Sute de români așteaptă bani de 1 Decembrie! Cine ar putea primi o sumă importantă de Ziua Națională
Toți românii sunt vizați! Amenzi uriașe sau chiar închisoare pentru cei ce fac asta
Atenție, șoferi! Această taxă revine din ianuarie
Lovitură în plin pentru gigantul RCS&RDS! Toți clienții săi sunt vizați
Trending

23 marEntertainment
Fiica lui Horia Moculescu, îngropată în datorii. Compozitorul i-a lăsat rate pe următorii 8 ani în loc de moștenire

23 marPolitica
Diana Șoșoacă, audiată în ședință secretă. După ce susținuse că sunt doar zvonuri, șefa SOS ajunge în fața Parlamentului European

23 marEntertainment
Clinica de lux deținută de Oana Zăvoranu, demolată de executori. Afacerea îngropată în datorii a ajuns la final de drum

23 marActual
Ora de vară 2026. Se schimbă ceasul la final de martie, noaptea va fi mai scurtă cu 60 de minute

23 marEconomie
Stare de criză pe piața țițeiului din România. Autoritățile revin cu OUG, anunțul de la Guvern

circa 1 oră în urmăSocial
ANL cu noi modificări. Legea ar putea să se schimbe în favoarea tinerilor, vor putea obține mai ușor locuințe sociale
Articole Similare

23 marActual
Ora de vară 2026. Se schimbă ceasul la final de martie, noaptea va fi mai scurtă cu 60 de minute

21 marActual
Bani să-ți repari mașina dacă ai avarie din cauza unei gropi. Toți șoferii români au acest drept, doar trebuie să știe cum să-l folosească

21 marActual
Greșelile frecvente care duc la toxiinfecție alimentară. Recomandările ANSVSA pentru a preveni astfel de probleme

21 marActual
Se scumpesc produsele de bază în toate supermarketurile din România. Cresc prețurile la pâine, lapte și alte alimente

20 marActual



