Conform România TV, Udrea și Bica au prezentat un text de pe un site de știri ca fiind un document prin care condamnarea din România le-ar fi fost anulată! Cele două au vrut să speculeze decizia CCR referitoare la completurile de 5 judecători și au spus că sentința le-a fost anulată pentru că ele au fost condamnata de completuri constituite ilegal.
Însă, judecătorii din Costa Rica nu s-au lăsat păcăliți. Au spus că dacă au dreptate, atunci autoritățile de la București trebuie să le trimită documente dacă mai sunt căutate internațional cu mandat de arestare. În plus, costaricanii au precizat că nu le pot asigura securitatea în libertate.
Elena Udrea și Alina Bica au un controversat avocat. Celso Gamboa a fost judecător până la începutul acestui an, când a fost dat afară din magistratură pentru fapte de corupție. El e recunoscut pentru faptul că acceptă doar cazuri cu clienți foarte potenți financiar. Avocatul celor două le-a declarat magistraților că nici Udra, nici Bica nu vor să revină în România, ci să rămână în Costa Rica, unde au cerut azil politic, potrivit știripesurse.ro.
Elena Udrea și Alina Bica au fost reținute pe 3 octombrie de autoritățile din Costa Rica, în baza unor mandate Interpol emise la cererea României.
Citește și:
Lovitură pentru toți clienții RCS&RDS! Acest serviciu nu va mai fi gratuit din februarie 2019
EXCLUSIV Răsturnare de situație! De unde ar putea veni salvarea Elenei Udrea (surse)













