Ludovic Orban acuză: Spre deosebire de chiulangiii din PSD, parlamentarii PNL vor participa la învestirea Guvernulu

Autor: Veronica Niță, redactor

Publicat: 03-03-2020 00:00

Actualizat: 03-03-2020 00:29

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Liderul PNL, Ludovic Orban, i-a acuzat pe social-democrați că chiulesc pentru a împiedica procedurile constituționale.„ Spre deosebire de chiulangiii din PSD, parlamentarii PNL vor participa la învestirea Guvernului”, a declarat Ludovic Orban.


”Eu nu îmi aduc aminte ca vreo decizie a Birourilor Permanente Reunite să nu se stabilească în calendarul procedurii de învestire data reuniunii plenului. Acest lucru îmi indică faptul că majoritatea PSD din Birourile Permanente Reunite încă este cantonată într-o atitudine iresponsabilă de boicot, de tergiversare și de blocare a procedurilor constituiționale”, a mai spus șeful PNL


Întrebat de poziție vor adopta parlamentarii PNL la votul de învestitură, Ludovic Orban a răspuns: ”Va fi o poziție corectă, în conformitate cu prevederile Constituției și cu regulamentul Camerei. Spre deosebire de chiulangiii din PSD, parlamentarii PNL vor participa la învestirea Guvernului. Am încredere în discernământul parlamentar al PNL. La fiecare procedură votăm cum considerăm că este normal și firesc. Nu au fost consultări de imagine, au fost foarte serioase”.


”Am demarat rundele de negocieri cu formațiunile politice parlamentare, cu grupurile parlamentare, în încercarea de formare a unei majorități, de a ne asigura că se vor derula procedurile în conformitate cu Constituția României și cu prevederile regulamentului Camerelor comune.


Am avut discuții grupul minorităților, cu reprezentanții USR, cu cei ai UDMR și cu cei ai Pro România. În cursul zilei de mâine (marți - n.r.) vom continua aceste discuții. (...)

Sunt profund neplăcut surprins de decizia Birourilor Permanente Reunite prin care s-au stabilit numai zilele de audiere în comisii a candidaților de miniștri și nu s-a stabilit și data plenului, deși prounerea noastră foarte clară a fost aceea de a se face audierea în comisii, iar ulterior plenul să aibă loc cât mai repede, propunerea noastră fiind să aibă loc fie joi, fie lunea viitoare”, a spus Ludovic Orban, conform b1.ro.

 

Vezi și:


EXCLUSIV Acuze dure făcute de Dumitru Coarnă, după reținerea Sorinei Pintea! Ofițerul DNA care ar favoriza făptuitorul

Cine îi fură bucată cu bucată partidul lui Tăriceanu


Cine este ‘noul Sebastian Ghiță’ crescut de Guvernul Orban


 
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri