Procesatorul Cris-Tim a spus că „o problemă mai gravă este impactul asupra imaginii României”.
Radu Timiș, procesatorul de carne de porc de la Criss-Tim a explicat efectele pe care le are pesta porcină împotriva producătorilor de mezeluri.
„Ținând cont că procesatorii folosesc între 60-70%, carne de proc din import, nu cred că vor fi afectaţi de pesta porcină. Crescătorii de porci sunt afectaţi, Ministerul Agriculturii şi Guvernul trebuie să asigure despăgubiri fermierilor şi proprietarilor de animale sacrificate”, ne-a comunicat Radu Timiş, proprietarul procesatorului de carne Cris-Tim.
După cum a spus acesta, o problemă mai gravă ar fi impactul asupra imaginii României. „Autorităţile îşi fac treaba, s-au luat măsuri în fiecare zonă unde există pestă porcină. Trebuie să fim atenţi să nu fim ocoliţi de turiştii străini şi de ieşirile din ţară”, ne-a precizat Radu Timiş.
Potrivit acestuia, cea mai gravă problemă este impactul asupra imaginii României. „Autorităţile îşi fac treaba, s-au luat măsuri în fiecare zonă unde există pestă porcină. Trebuie să fim atenţi să nu fim ocoliţi de turiştii străini şi de ieşirile din ţară”, ne-a precizat Radu Timiş, conform capital.ro
Vezi și Special! Ce salariu are Cristian Prescorniţoiu, şeful Inspectoratului pentru Construcţii Vrancea, bugetarul care i-a jignit pe cei din Diaspora: La miting vin hoții și curvele!
Lia Olguța Vasilescu anunță finalizarea unei investiții uriașe! După șase ani, s-a reușit eliminarea lor
Mai multe categorii de salariați se pot pensiona mai devreme! Legea se aplică de joi
Mare necaz pentru producătorii de mezeluri! Cris-Tim și dezastrul provocat de pesta porcină
Trending

09 maiActual
Casa chilipir, cea mai ieftină din România. Dai 50.000 de lei, ai și curte 300 de metri

14:55Actual
Doliu în lumea teatrului românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins la 56 de ani

08 maiActual
București: restricții de trafic. Anunț valabil de vineri, 8 mai 2026

08 maiHoroscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 09 mai 2026 - Reflecție și planificare

08 maiEconomie
Turismul românesc a înregistrat un declin de 5,8% în primul trimestru din 2026. Turiștii străini, singurul segment în creștere

08 maiEconomie
Bursa de la București a atins un nou maxim istoric vineri dimineață. Indicele BET a urcat la 29.617 puncte

12:34Economie
Tenaris achiziționează Artrom Steel Tubes pentru 86 de milioane de euro. Tranzacție strategică pe piața europeană de țevi de oțel

13:30Economie
Guvernul aprobă majorări salariale de 6,5% pentru angajații Romgaz, începând cu 1 iunie 2026

12:39Economie
Indicele BET atinge un nou maxim istoric de 29.720 puncte. Bursa de Valori București marchează o creștere de 21% de la începutul anului
Articole Similare

01 maiSocial
2,9 milioane de pensionari vor primi ajutor financiar de la 4 mai 2026. Cine beneficiază și cât primește

01 maiSocial
Alocația pentru copiii peste 3 ani, redusă la 100 de lei. „Restul” de bani, doar pentru elevii de 10 la purtare

01 maiSocial
Greva profesorilor ar putea afecta toți elevii din România. Protestul, anunțat pe 25 mai

30-04-2026 11:18Actual
Mașina pe firmă nu mai e „sigură”: ANAF verifică tot. Diferența care te poate costa scump

29-04-2026 12:40Actual



