Procedura de achiziţionare a manualelor şcolare a fost modificată printr-un ordin al ministrului Educaţiei publicat, marţi, în Monitorul Oficial, stabilindu-se că se va organiza licitaţie deschisă, iar pentru fiecare disciplină vor fi declarate câştigătoare cele mai bune trei oferte, în ordinea descrescătoare a punctajelor obţinute în urma unei evaluări.
Ordinul de ministru include metodologia de evaluare a calităţii manualelor şcolare pentru învăţământul preuniversitar, metodologia de asigurare şi gestionare a manualelor, precum şi metodologia de achiziţie.
Potrivit actului normativ, organizarea evaluării proiectelor de manuale şcolare este asigurată de Consiliul Naţional pentru Evaluare şi Acreditare (CNEE). Evaluarea calităţii ştiinţifice şi a criteriilor de conformitate se face de către experţii cooptaţi, iar în cazul proiectelor declarate câştigătoare ofertanţii au obligaţia să remedieze toate erorile ştiinţifice semnalate şi consemnate în fişele tip de evaluare.
Tot CNEE îi revine şi rolul de a coordona evidenţa manualelor şcolare aprobate, care va fi permanent actualizată şi va putea fi consultată pe platforma online www.manuale.edu.ro.
Metodologia de achiziţie prevede că CNEE, în calitate de autoritate contractantă, va organiza o procedură de licitaţie deschisă, criteriul de atribuire fiind "cel mai bun raport calitate-preţ".
"În vederea achiziţionării manualelor şcolare, CNEE declară câştigătoare ale licitaţiei proiectele de manuale şcolare ale căror punctaje cumulate sunt de minimum 86,50 de puncte. MEN, prin CNEE, achiziţionează manualele şcolare corespunzătoare unei discipline/modul de pregătire/pentru o clasă/nivel de studiu, filieră, profil, specializare, reprezentând ofertele primilor trei ofertanţi declaraţi câştigători, în ordinea descrescătoare a punctajului total obţinut în urma evaluării", se arată în metodologie.
Conform aceleiaşi surse, completarea stocurilor cu manuale şcolare reeditate pentru învăţământul preuniversitar se realizează anual, prin achiziţionarea de manuale tipărite sau în format digital.
Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, anunţa pe 8 ianuarie că nu va mai exista manual unic, iar în noua metodologie pentru elaborarea manualelor accentul cade pe calitate şi apoi pe preţ.
"Nu va mai fi un manual unic şi vor fi editurile care vor veni cu manuale. Vor fi făcute evaluări separate pe calitate şi apoi ne uităm la preţ. Primul considerent este cel legat de calitate, pentru că până la urmă calitatea manualului contează foarte mult pe masa elevului şi a profesorului. Manualul rămâne una dintre cele mai importante resurse educaţionale", declara ministrul Educaţiei.
Vezi și
Toți șoferii sunt vizați! Această schimbare a codului rutier vă poate aduce amenzi usturătoare
Vești importante pentru toți românii! Ce se întâmplă cu medicul de familie
MEN a făcut anunțul! Manualele vor fi achiziționate prin licitație deschisă
Trending

22 febActual
O voce relevantă din SUA a dat verdictul în privința țării noastre: „România este al treilea cel mai important stat din NATO”

22 febActual
Cuib de escorte în centrul Capitalei. Văduva lui Gabriel Cotabiță a fost reținută

22 febPolitica
Băiatul Vioricăi Dăncilă are un job călduț la stat. Salariul lui Victor este mult peste cel al românilor obișnuiți

22 febEconomie
Dezastru economic mondial prevestit de un mare economist. Ar putea fi mai rău ca în timpul crizei din 2008

22 febActual
Solicitări la foc automat din partea populației pentru Poliția Română. Peste 480 de permise de conducere au fost reținute în ultimele 24 de ore

22 febExterne
Declarația lui Donald Trump va inflama spiritele pe axa SUA - Danemarca. Americanii vor să trimită o navă-spital în Groenlanda: „Îi va îngriji pe mulți oameni bolnavi”

22 febSocial
Greșeala pe care o facem toți când bem cafea. Ora exactă la care cofeina devine ineficientă

22 febPolitica
Traian Băsescu afirmă că deplasarea lui Nicușor Dan în SUA nu a fost o vizită istorică, ci o mișcare riscantă de necesitate

22 febActual
Schimbare majoră în sistemul RO-Alert anunțat de Raed Arafat. Ce trebuie să știe românii

22 febPolitica



