Consiliul de Administraţie al producătorului de energie Nuclearelectrica, care operează centrala nucleară din Cernavodă, a anunţat că în şedinţa de joi Cosmin Ghiţă, consilier al premierului, a fost numit în funcţia de director general al companiei pentru o perioadă provizorie de patru luni începând cu data de 2 septembrie. Numirea în funcţie a lui Ghiţă, în vârstă de 28 de ani, vine având în vedere că prelungirea mandatului de patru ani cu încă un mandat provizoriu de patru luni a actualului şef, Daniela Lulache, expiră la data de 1 septembrie 2017, informează News.ro.
”Propunerea lui Cosmin Ghiţă pentru funcţia de director general al SNN, cu mandat provizoriu de patru luni, a fost realizată de către comitetul de nominalizare şi remunenare, din cadrul Consiliului de Administraţie, întrunit în şedinţa în data de 21 august 2017”, se arată într-un comunicat al companiei.
Cine este, de fapt, Cosmin Ghiță?
De la 1 iunie, Ghiţă este preşedinte al Consiliului de Administraţie al Companiei Naţionale a Uraniului (CNU). De la 21 aprilie, el este consilier de stat în aparatul de lucru al prim-ministrului.
Între martie 2015 şi aprilie anul acesta, Ghiţă a fost partener la Amerocap (New York, SUA). Mai mult, în perioada noiembrie 2011–aprilie 2017 a fost manager relaţii publice pentru România şi Moldova la Medtronic România SRL.
Totodată, între martie 2012 şi martie 2015, Ghiţă a fost consilier relaţii publice şi guvernamentale la Chevron România Exploration and Production SRL.
Vezi și ATENȚIE! Toți șoferii din România sunt vizați de această modificare legislativă ce se aplică din 2 septembrie
Concurență ACERBĂ între Profi și Mega Image! Ce mare lanț de magazine românesc vor să cumpere
Surprize surprize! Cine este noua vedetă ce se va alătura show-ului “Românii au talent”
Motocicliștii primesc o lovitură fulger! Din ce cauză ar putea rămâne fără permis timp de 30 de zile


















