O nouă palmă pentru turismul românesc- ce se va întâmpla în 2020?

Autor: Ion Elena, redactor

Publicat: 27-12-2019 22:45

Actualizat: 27-12-2019 19:06

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

O nouă palmă a turismului de incoming este o nouă veste neplăcută pentru anul 2020. AIR și-a exprimat îngrijorarea referitor la decizia luată de Consiliul General al Municipiului București. 


Dublarea taxei speciale pentru promovarea turistica a Capitalei pentru anul 2020, de la 1% la 2%, aplicata la venitul din cazare pentru fiecare zi de sejur a unui turist in Bucuresti, reprezinta o noua palma data turismului de incoming, care, in loc sa fie recunoscut si sustinut, este ingradit si restrictionat, sustine Asociatia Incoming Romania (AIR).


"Asociatia Incoming Romania (AIR) isi exprima ingrijorarea si dezacordul fata de Hotararea Consiliului General al Municipiului Bucuresti nr. 723/18.12.2019, prin care se instituie taxa speciala pentru promovarea turistica a municipiului Bucuresti pentru anul 2020, prin aplicarea cotei de 2% la venitul din cazare pentru fiecare zi de sejur a unui turist in Bucuresti. Dublarea acestei taxe locale de la 1% la 2%, anuntata cu putin timp inainte de inceperea anului, este o lovitura data turismului organizat prin intermediul agentiilor de turism care aduc turisti straini in Bucuresti si in Romania, o noua palma data turismului de incoming, care, in loc sa fie recunoscut si sustinut, este ingradit si restrictionat", se arata in comunicat.


Vezi și:


Polițiștii n-au scăpat! Proiect demarat în procedură de urgență împotriva lor

Solicitarea făcută de Marcel Vela în ultima ședință de Guvern a fost ascultată! Ludovic Orban a semnat

S-au bătut parte în parte pentru supremație? Crimă în ziua de Crăciun
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri