Percheziții de amploare ale DIICOT! Holzindustrie Schweighofer, în colimator! Prejudiciu uriaș

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 30-05-2018 09:31

Actualizat: 30-05-2018 09:25

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Percheziții de amploare desfășurate de Poliția Română și DIICOT miercuri dimineață! Acțiunea oamenilor legii are ca scop destructurarea unei grupări care ar fi cauzat un prejudiciu de 25 de milioane de euro prin achiziţionarea de lemn fără provenienţă legală sau a cărui provenienţă ilegală era disimulată prin unele documente justificative cu caracter nereal.


Potrivit procurorilor, începând cu anul 2011 şi până în prezent, mai multe persoane au constituit un grup infracţional organizat, membrii grupului acţionând în vederea deturnării licitaţiilor publice organizate la nivelul unor direcţii silvice pentru a-şi asigura volume suplimentare considerabile de masă lemnoasă în vederea procesării în fabrici specializate în tăierea şi rindeluirea lemnului. În acelaşi scop, unii agenţi economici au fost înlăturaţi de la licitaţiile de masă lemnoasă şi, după caz, impuşi alţii.


Surse judiciare au declarat pentru
News.ro că este vizată compania austriacă Holzindustrie Schweighofer, fiind făcute percheziţii la sediul central al aceseia şi la fabrici ale acesteia, dar şi la direcţii silvice şi gărzi forestiere.


Vezi și 
PRO TV pregătește marea lovitură! Replică pentru „Exatlon”

Proiect senzațional pentru România: Ce va ridica una dintre cele mai importante companii de stat

În aprilie au demarat lucrările! Un gigant german creează o mare fabrică în România – Investiție grandioasă
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri